1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trapecia [35]
2 years ago
14

(Idk what's wrong wiv me today.. :p cant even do my lil yr 1 sisters hw..)

Mathematics
2 answers:
Ann [662]2 years ago
4 0
3 tens
that means the tens place is a 3
2nd degit is below 8 so can be 7,6,5,4,3,2,1,0
even, means it ends with 8,6,4,2,0
th enumber could be
30,32,34,36

Katen [24]2 years ago
3 0
Well, 3 tens means 30 something, and the second digit is below eight & even, so I would say 6, so your number is probably 36. ;)
You might be interested in
Maths easy class 8 whoever gets it I will give u brainlist​
asambeis [7]

Answer:

424 cm²

Step-by-step explanation:

The figure is composed of a square and a trapezium on top

A of square = 18² = 324 cm²

A of trapezium = \frac{1}{2} h (b₁ + b₂ )

where h is the perpendicular height and b₁, b₂ the parallel bases

Here h = 8, b₁ = 18 and b₂ = 7 , then

A = 0.5 × 8 × (18 + 7) = 4 × 25 = 100 cm²

Area of hexagonal park = 324 + 100 = 424 cm²

8 0
2 years ago
What additional information could be used to prove that △ABC ~ △NML? Check all that apply. ∠B ≅ ∠M △ABC is a right triangle. △AB
Elena L [17]

Answer:

1,3,5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If there are 7 bolts in a widget and 6 widgets in an appliance, how many bolts are in 20 appliances?
sweet [91]
A single appliance has 6 widgets, and a widget has 7 bolts. Therefore, you need to multiply 6 by 7 to find the number of bolts in a single appliance.

6 x 7 = 42

Now that you know the number of bolts in an appliance, you can find the number of bolts in 20 appliances by multiplying 42 by 20.

42 x 20 = 840

Hence, there are 840 bolts in 20 appliances.

5 0
3 years ago
6) Which is the best deal?<br> 3.45 lbs for $3.58<br> $10.23 for 10.43 lbs
kirill115 [55]

Answer:

3.45 lbs for $3.58 because your getting 3 pounds of the item for 3 dollars.

Step-by-step explanation:

3.45 lbs for $ 3.58 is cheaper than 10.43 lbs for 10.23

5 0
2 years ago
The baker at The Bake Shop makes 24 muffins in 1 hour. How many muffins will the
aliya0001 [1]

Answer:

120

Step-by-step explanation:

They would make 120 because if you multiply 24 by 5 you will get 120.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A money bag contains ten 5-dollar notes and thirty 10-dollar notes. If a note is randomly selected from the bag, what is the pro
    14·1 answer
  • Help, I don't understand.
    15·1 answer
  • What is the sum of -2 and -7?
    14·2 answers
  • Consider the integral 8 (x2+1) dx 0 (a) Estimate the area under the curve using a left-hand sum with n = 4. 250 Is this sum an o
    8·1 answer
  • Solve and check:  3 x2 5x 6 x − 1 x 2 = 7 x 3
    10·2 answers
  • There are 3 red and 9 blue counters in a box. A counter is chosen and then replaced. If you did this 144 times, how many times w
    15·1 answer
  • 2.192 closer. To 0 ,1,2,3
    5·2 answers
  • Anita is filling a small pool for her kids. Currently, there are 60 gallons of water in the pool and she is filling the pool at
    13·1 answer
  • Probability 1 There is a chance of a spinner landing on blue. Which statement is true? A lis unlikely that the spinner lands on
    10·1 answer
  • What is the slope of this equation? y=8-x
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!