I am pretty sure that B is the answer
2+1/3n=8 is the answer, I believe.
Answer:
She must read more than 5 hours
Step-by-step explanation:
equation 12h+10>70
12h>60
h>5
So she must read more than 5 hours
(can I get brainliest now)
Given:
Jake bought 3 drawing pens for $8.07.
Each pen costs the same amount.
To find:
How much did he spend for one pen?
Solution:
Let x be the cost of each pen. Then
Cost of three pens = 3x
Jake bought 3 drawing pens for $8.07.

Divide both sides by 3.


Therefore, he spend $2.69 for one pen.
It would either be 9*(10^3) which would be <em>9000</em>.
Or, it would be (9*10)^3, which equals <em>729000</em>.
Please try and get another answer to make sure!