1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
3 years ago
9

Why is the answer D?

Mathematics
1 answer:
Sedaia [141]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

Inflection points are where a function changes concavity (the second derivative changes signs).  At x = 4, f"(x) goes from negative to positive, so that's an inflection point.  However, at x = 8, we don't know if f"(x) changes signs or not.  So we can't say that that's an inflection point.

You might be interested in
PLS PLS HELP!!!! Write and solve an inequality to find the possible values or x if the area of the
Wittaler [7]

Answer:

width=2 ft, length=(3x+4)ft

Area of Rectangle=width x length

                             =2ft . (3x+4)ft

                             =6x+8 ft sq

Area of Rectangle <56 ft sq

6x+8 ft sq <56 ft sq

6x  < 56 ft sq - 8 ft sq

6x <  48 ft sq                       Substeracting  8  on both sides

6x/6 < 48 ft sq/6                 Dividing by    6 on both sides  

x < 8 ft sq

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Find the circumference of the circle. Use 3.14
Alisiya [41]

Answer:

62.8

Step-by-step explanation:

the circumference is equal to the radiusx2xpi

it gives us the diameter but not the radius

to find the radius from the diameter we just divide it by 2 so the radius is 10

then we just do 10x2x3.14 which is 62.8

8 0
3 years ago
It costs 19 dollars for 3 t-shirts. W hat is the cost of 4 t-shirts
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

4 shirts will cost about 25.32

Step-by-step explanation:

First, You can divide 19/3 and this will give you 6.33 repeating.

Next, you will assume that one shirt would cost $6.33.

Finally, Multiply by 4 to get the amount of four shirts.  

6 0
2 years ago
In your own words, what is the difference between an equation and an expression?
otez555 [7]

Answer:

An expression doesn't have an defiant answer. While an equation does.

Yes, you can copy and paste saying its your own words.

Hope this helps! <3

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Seth bought a TV on sale for $799. The original price was $979. What was the percent decrease? (Round to the nearest whole perce
Sauron [17]

Answer:

18%

Step-by-step explanation:

Take:

$979-$799=180

$180divided by $979 multiply by 100%

7 0
2 years ago
Other questions:
  • chip earns a base salary of $500 per month as a salesman.in addition to the salery, he earns $90per product that he sells. if hi
    5·2 answers
  • QUICKLY HELP! Which relationship between x and y in the equation shows a proportional relationship?
    5·1 answer
  • What the answer to this problem I need the answer as soon as possible
    9·1 answer
  • The original price of a bicycle was marked down $20 to a sale price of $85. What was the original price ⁉️
    12·1 answer
  • 1) р* + 14р – 38 = 0<br> 1 че<br> 100 -19 -0
    13·1 answer
  • Y=-3+1/2x graph the system of equations and write the solution
    9·1 answer
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
  • Giving brainliest; What is the tragicomic ratio for the cosC?
    12·1 answer
  • Write the equation of the line passing through the points (6,2) and (-2,-2). The equation of the line is [] Please helppp!!
    14·1 answer
  • 3a + 2b, when a = 10 and b= 5
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!