1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
8

What fraction of £2 is 20 pence

Mathematics
1 answer:
lana [24]3 years ago
3 0
£1 = 100p
£2 = 2 · 100p = 200p

20p = 20/200 = 1/10

You might be interested in
I give brainlist
stepladder [879]
True because it had a strict pattern and measurable proportions. <span />
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can anyone answer these 2?​
steposvetlana [31]

Answer:

1.) 12x-10

2.)18x+10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If x=(10-3i) and y=(3-10i), then xy=? and x/y=?
Solnce55 [7]

Answer:

xy=-109i

\frac{x}{y}=\frac{60}{109}+\frac{91}{109}i

Step-by-step explanation:

xy=(10-3i)(3-10i)

To compute x times y must use foil on the right hand side.

First:  10(3)=30

Outer: 10(-10i)=-100i

Inner: -3i(3)=-9i

Last: -3i(-10i)=30i^2=-30

------------------------------------Add like terms:

-109i

----------------

\frac{x}{y}

\frac{10-3i}{3-10i}

Multiply top and bottom by bottom's conjugate:

\frac{(10-3i)(3+10i)}{(3-10i)(3+10i)}

Foil the top and just do first and last of Foil for the bottom since the bottom contains multiplying conjugates:

\frac{30+100i-9i-30i^2}{9-100i^2}

Replace i^2 with -1:

\frac{30+91i+30}{9+100}

\frac{60+91i}{109}

\frac{60}{109}+\frac{91}{109}i

7 0
3 years ago
Katarina bought a package of 600 stickers. Each sheet in the package has 30 stickers, 25% of the stickers on each
tatuchka [14]

Answer:

answer is b I think

Step-by-step explanation:

because it is

5 0
3 years ago
Finding coordinates on a curve given a line parallel to the tangent of the curve.
creativ13 [48]
I dont think you can do this without finding derivatives.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$68. A season ski pass costs ​$450. The
    12·1 answer
  • Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle
    8·1 answer
  • A student claimed 7 and -7 are the two cube roots of 343 . Do you agree or disagree ? Explain .
    11·1 answer
  • A company sells artwork using a website. Information about the number of people that
    14·2 answers
  • Which equation could be used to solve this problem. The Sum of two consecutive integers is 107. find the integers.
    5·1 answer
  • Can you guys help me with number 13 pls.
    13·1 answer
  • Pls help me on this !!!
    7·1 answer
  • What decimal is equivalent to 8 9/100
    14·2 answers
  • You spin the spinner, flip a coin, then spin the spinner again. Find the probability of the compound event. Write your answer as
    14·1 answer
  • 2. What is the equation of the line that passes through points (-8,3/2) and (-12, 5/2)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!