1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BlackZzzverrR [31]
3 years ago
9

How do you solve (8^1)^0

Mathematics
1 answer:
lutik1710 [3]3 years ago
6 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

When numbers are raised to an exponent/power, it means how many times you are multiplying the number by itself.

Follow BEDMAS order. (Brackets, exponents, division/multiplication, addition/subtraction).

Solve inside the brackets of (8^1)^0 first

(8^1)^0     8^1 is 8. (Any number ^1 is itself).

= 8^0       Any number to the power of 0 is 1.

= 1

You can also follow the exponent rule where: (x^{a})^{b} = x^{a*b}

(8^1)^0 = 8^(1*0) = 8^0 = 1

You might be interested in
Find the difference:<br> -3/5 - (-5/9)
Stella [2.4K]

Answer:

-2/45

Step-by-step explanation:

-3/5 - (-5/9)

Subtracting a negative is like adding

-3/5 + 5/9

Get a common denominator of 45

-3/5*9/9    + 5/9 *5/5

-27/45 + 25/45

-2/45

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(6g)^3<br> Simplify the expression.
icang [17]
216g^3

Hope this helps
8 0
3 years ago
Simplify 2xy + 3y - 13xy + 4x - 17y
Yakvenalex [24]

Answer:

-11xy-14y+4x

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the sum<br> -2+(-3) =
katen-ka-za [31]

Step-by-step explanation:

In simple terms it is, -2-3= -5

3 0
3 years ago
Elizabeth practices the piano 1470 minutes in 5 weeks. If t represents the total time she practices for any number of days, d, w
castortr0y [4]

Answer:

294

Step-by-step explanation:

1470 diviend by 5 = 294.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle
    8·1 answer
  • If the right side of the equation dy dx = f(x, y) can be expressed as a function of the ratio y/x only, then the equation is sai
    8·1 answer
  • Can someone answer by EXPLAINING the question detailed please I am trying to get it
    15·1 answer
  • Prove that the recurring decimal 0.39 = 13/33
    14·1 answer
  • Matt finds a recipe to create play dough that requires 3 cups of flour and 14 cup of salt.
    8·1 answer
  • The equation of line AB is y = 2x + 4. Write an equation of a line parallel to line AB in slope-intercept form that contains poi
    13·1 answer
  • Ricardo’s recipe for four loaves of bread requires 2/3 cup of olive oil he only wants to make one loaf Ricardo makes a model to
    12·1 answer
  • Seth traveled 1 mile in 57.1 seconds. About how fast does Seth travel in mph?
    14·2 answers
  • X divided by 4 = -7 What is x? Show your work​
    10·1 answer
  • The recreation center is hiring counselors for summer camp. They need four counselors for every 25 campers. If there are 140 cam
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!