1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
3 years ago
5

The variables x and y vary inversely. When y is 725, x is 20. What is x when y is 50?

Mathematics
2 answers:
Ipatiy [6.2K]3 years ago
6 0
I think it is 2.5 but not sure correct me if i am wrong
aleksandrvk [35]3 years ago
5 0
The answer is x is 290 when y is 50
You might be interested in
Please help me quick :)
krek1111 [17]
It would be an average of about 8.00 (7.99 to be somewhat exact). You get this by dividing the total amount by 200, the dividing that by 363.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 6324 Divided by 32 and how to solve it by showing your workl
Viktor [21]

Answer:

197.625

Step-by-step explanation:

6324/32 = 1581 =8

6 0
2 years ago
0.25r-0.125+.5r=0.5r show work please want to check mine
Vesna [10]
0.25r-0.125+0.5r=0.5r 0.75r-0.125=0.5r -0.125= -0.25r r=0.5
4 0
3 years ago
A=1/2(a+b)h<br> solve equation for b
siniylev [52]
B=(2a/h) - a is the answer.
3 0
3 years ago
What is the domain of f(x)=9-x^2
Sergeu [11.5K]
the domain of f(x)=9-x^2 is (-∞,∞), {x|x ∈r} 
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A sandwich shop has 30 stores and 60% of the stores are in California. The rest of the stores are in Nevada. How many stores are
    7·1 answer
  • How would you graph x &gt; 0 on a number line?
    14·1 answer
  • How do you do this problem
    10·2 answers
  • Graph of each function y equals -.2 x + 3
    9·2 answers
  • The fourth term of an arithmetic
    8·1 answer
  • What are the steps for solving this
    15·1 answer
  • Please help ASAP ASAP please
    14·1 answer
  • Solve x² + 5x + 6 = 0​
    12·2 answers
  • Milk is sold 1/2 pint bottles in 1 pint bottles and 2 pint bottles
    10·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!