1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
10

Which point best represents the following ordered pairs?

Mathematics
1 answer:
mrs_skeptik [129]3 years ago
7 0

Answer:

B, A, E, D

Step-by-step explanation:

Hope this helps and can I have brainliest!

You might be interested in
The inverse variation equation shows the relationship between wavelength in meters, x, and frequency, y.
Dmitrij [34]
The relationship between wavelength and frequency is expressed by the equation λν=c where λ is the wavelength, v is the frequency and c is the speed of light which has a value of 3x10^8 m/s.

 λν=c
 λ(3 × 10^9)= 3x10^8
 λ = 0.1 m

Hope this answers the question.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of this triangle in the coordinate plane?
Andrews [41]

Answer:

B. 27.5

Step-by-step explanation:

1/2 (b x h)

B (Base) = 11

H (Height) = 5

1/2 (11 x 5)= 27.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Circles M and K are congruent, arc QR is congruent to arc LN and arc OP is congruent to arc VW. Find x.
SCORPION-xisa [38]

Given, arc QR is congruent to arc LN and arc OP is congruent to arc VW.

And the expressions for each arc in the diagram also given as:

Arc QR = 2x - y, arc LN = 11 , arc OP= 10 and arc VW=5x+y.

Hence, we will get the system of equations as following:

Arc QR = Arc LN

2x - y = 11 ...(1)

Arc OP = Arc VW

5x + y = 10 ...(2)

We need to find the value of x. So, we can add the equations to eliminate y so that we can solve the equations for x. Therefore,

2x+5x = 11 + 10

7x = 21

\frac{7x}{7} =\frac{21}{7} Divide each sides by 7.

So, x= 3

6 0
3 years ago
Write an expression to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for t
Marizza181 [45]

Answer:

a_n = -2 + n is an expression which describe the given sequence

Step-by-step explanation:

Arithmetic sequence states that a sequence where the difference between each successive pair of terms is the same.  

The general rule for the arithmetic sequence is given by;  

a_n =a_1+(n-1)d               ......[1]

where

a_1 represents  the first term

d represents the common difference

and n is the number of terms;

Given sequence: -1 , 0 , 1 , 2 , .....

This is an arithmetic sequence with common difference

Since,

0-(-1) = 1

1-0 =1

2-1 = 1 ....

Here, a_1 = -1

Substitute the value of a_1 = -1 , d =1 in [1] we get

a_n = -1 +(n-1)(1)

a_n = -1 + n -1 = -2 +n

Therefore,an expression which describe the given sequence is,  a_n = -2 + n




6 0
3 years ago
What is the equation that represents the sequence in this problem ? Find the price after the 8th month
AVprozaik [17]

ANSWER

\begin{gathered} a_n=ar^{n\text{ - 1}} \\ a_8\text{ = \$38.26} \end{gathered}

EXPLANATION

The problem represents a geometric progression.

The general form of a geometric sequence is:

a_n=ar^{n\text{ - 1}}

where a = first term

r = common ratio

The first term from the table is the first price (for the first month). That is $80.00

To find the common ratio, we divide a term by its preceeding term.

Let us divide the price of the second month from the first.

We have:

\begin{gathered} r\text{ = }\frac{72}{80} \\ r\text{ = 0.9} \end{gathered}

The price after the 8th month is the value of a(n) when n = 8

So, we have that:

\begin{gathered} a_8\text{ = 80 }\cdot0.9^{(8\text{ - 1)}} \\ a_8\text{ = 80 }\cdot0.9^7 \\ a_8\text{ = \$38.26} \end{gathered}

5 0
9 months ago
Other questions:
  • Suppose Anna earns $38.50 to walk the neighbor's dog 7 hours during the week. How much does Anna earn per hour?
    15·2 answers
  • There are 125 people in a sport centre. 59 people use the gym. 70 people use the swimming pool. 55 people use the track. 25 peop
    5·1 answer
  • Question is in picture
    7·1 answer
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • B) Calcula el tiempo en minutos de un nadador que batio el récord mundial de las
    10·1 answer
  • The variables x and y vary directly. Use the given values of the variables to write an equation that relates x and y x=-2, y=-2
    8·1 answer
  • Find the value of x. *<br><br> Please help
    11·1 answer
  • Use this model to calculate <br> 3/8×2/6
    6·2 answers
  • Katlyn sent 34,008 text messages last
    6·2 answers
  • 3. Simplify. Show your work.<br> 3 over 8 times 1 over 5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!