1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
3 years ago
6

You cut a circular hole 1/4 -inch in diameter in a piece of cardboard. With the cardboard 30 inches from your face, the Moon fit

s exactly into the hole. The Moon is about 240,000 miles from Earth. Is the Moon's diameter more than 1,500 miles?
Mathematics
1 answer:
Stolb23 [73]3 years ago
3 0

Answer:

The Moon's diameter is greater than 1,500 miles

Step-by-step explanation:

we know that

1\ mile=63,360\ inches

1,500\ miles=1,500*63,360=95,040,000\ inches

240,000\ miles=240,000*63,360=15,206,400,000\ inches

by proportion

Find the Moon's diameter

Let

x-----> the Moon's diameter in inches

\frac{x}{15,206,400,000}=\frac{0.25}{30}\\ \\x= 15,206,400,000*0.25/30\\ \\x=126,720,000\ inches

Compare

126,720,000\ inches> 95,040,000\ inches

therefore

The Moon's diameter is greater than 1,500 miles

You might be interested in
For an independent-measures anova comparing four treatment conditions, dfbetween = 3.
Tanya [424]
<span>For an independent-measures anova comparing four treatment conditions, dfbetween = 3.

TRUE.

The dfbetween is given by the number of treatments minus 1.
</span>
3 0
3 years ago
Can someone help me with this plz plz !!
saul85 [17]
There is no question
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you help me with this question please
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

The actual length of the lap = 250 meters

Step-by-step explanation:

∵ The scale factor of the map is 1:1000

∵ The length of the lap on the map is 25 cm

∴ \frac{1}{1000}=\frac{25}{x}

Where x is the actual length of a lap

∴ x = (25 × 1000) ÷ 1 = 25000 cm

∵ 1 meter = 100 centimeter

∴ The actual length of the lap = 25000 ÷ 100 = 250 meters

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the market, 9 apples cost $4.00. How much does 10 apples cost?
ycow [4]

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

Each apple is 2.25

6 0
2 years ago
What do you call the number that you divide by?
skelet666 [1.2K]

Answer:

the number that you divide by is called the dividend and the number which the dividend is being divided by is the divisor.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the number of terms of this polynomial. 5x^2 + 3x - 4 (2 point)<br> Number of terms:
    7·1 answer
  • A volleyball reaches its maximum height of 13 feet, 3 seconds after its served. Which of the following quadratics could model th
    9·2 answers
  • An astronaut who weighs 85 kilograms on earth weighs 14.2 kilograms on the moon. How much would a person weigh on the moon if th
    13·1 answer
  • At a tailor shop, it costs $6.79 to
    12·2 answers
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Sathish is going on a 2100 km road with 2 friends, whom he will pick up 150 kilometers after he begins the trip and drops off wh
    7·2 answers
  • Explain why Josue is correct?
    12·1 answer
  • Do u want branlist answer this please
    9·2 answers
  • You make $443 per week, and have claimed five exemptions. How much money will be withheld from you in a year? For weekly gross i
    10·1 answer
  • Why is apr an important tool for consumers
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!