1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhannawk [14.2K]
3 years ago
9

Alec can buy bottles of water in packages of 6 for $12.12 or in packages of 4 for $9.72. How much money does he save by buying 4

8 bottles of water at the better price?
Mathematics
2 answers:
LuckyWell [14K]3 years ago
4 0

48/6 = 8

He needs to buy 8 of the six pack size for a total of :

8 x 12.12 = $96.96

Or

48/ 4 = 12 Of the 4 packs for a total of

12 x 9.72 = $116.64

He would save

116.64 - 96.96 = $19.68 by buying 8 of the six packs.

Charra [1.4K]3 years ago
3 0

Answer:

—————————————-

He saves $19.68

—————————————-

Hope this helps!!!!

—————————————-

Step-by-step explanation:

—————————————-

6 bottles for $12.12

Find the unit rate:

12.12/6

=2.02

This tells us that using this price, each bottle costs $2.02

—————————————-

4 bottles for $9.72

Find the unit rate:

9.72/4

=2.43

This tells us that using this price, each bottle costs $2.43

—————————————-

The first deal is better because you are paying less for each bottle.

—————————————-

So now you know which “deal to use,”

—the first one— (6 bottles for $12.12)

Since each bottle costs $2.02 here, you can multiply:

48 x $2.02 = $96.96

—————————————-

In the second deal, where 4 bottles cost 9.72 bucks,

Each bottle is for $2.43

48 x $2.43 = $116.64

—————————————-

How much does he save by going with the first deal?

$116.64 - $96.96 = $19.68

You might be interested in
1/5 of the beads in a jar are purple. Karen plans to use the purple beads to make 6 necklaces. If she used the same number of pu
ira [324]

Answer:

Im late and I could be wrong but is it 3/100?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Triangle JKL is dilated with the origin as the center of dilation to create triangle J'K'L' .
Kitty [74]

Answer: (x,y) -> (7/4x, 7/4y)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
PLZ HELP!!!!!!!!!!!!
Nezavi [6.7K]

Answer:

1. 0.5

2. 0.25

3.  0.33333...

4.  0.2

5.  0.75

6. 0.666...

7. 0.4

8. 0.375

9. 0.444...

10. 0.28571428571429

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The Foster family bought 4 crates of eggs last week . Each crate had 18 eggs . Since then , they have eaten 28 of the eggs . How
mr Goodwill [35]
There are 44 eggs left.
Work:
4x18=72
72-28=44
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of this equation (2,-5) (-2,5)
Arisa [49]

Hello!

Here a graph of the slope!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If m angle ADC = 112 degrees, then m angle BDC= degrees?
    8·1 answer
  • Lowest term 2/11÷5 ​
    12·1 answer
  • The people who "consume" or use the travel product are called _____.
    13·2 answers
  • BJ added a cell phone to his familys plan his phone costs $5 a month how much does his phone cost him over 6 months?
    5·1 answer
  • What is the slope of the line?
    12·2 answers
  • What is the product of all integers between √61 and √101
    14·1 answer
  • Elena collected 431
    13·1 answer
  • Review the expression below -2(a+b-5)+3(-5a+2b)+b(6a+b-8)
    5·1 answer
  • What degree of rotation about the origin will cause the triangle below to map onto itslef
    14·1 answer
  • Where can i find the answers?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!