Given the center
and the radius
of a circle, its equation is

In your case, the center is (-4,0), and the radius is 2. Plug these values into the generic formula and you'll get the equation.
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
B
Step-by-step explanation:
the data value of x is 0 the the value would be .75 times that by 2 get 1.25
Answer:
x=y
Step-by-step explanation:
let x be the number of tennis balls and y the number of rackets.
-We divide the number of balls by the number of rackets to find out their ratio of proportionality:

-Hence, for each one ball there is one racket, so;

-This relationship is linear in nature, a direct variation, and can be graphed as attached below:
Step-by-step explanation:
roots as exponents are fractions
if there is no root number next to the radical sign its assumed that its 1/2
3√2 is 2^(1/3)
√3 is 3^(1/2)
4√3 is 3^(1/4)
5√2 is 2^(1/5)