Answer:
B. 345
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Answer:
12n+34
n represents each ticket and 34 is parking lot
9514 1404 393
Answer:
60 square units
Step-by-step explanation:
The area is given by the formula ...
A = bh
The base of this parallelogram is 15 units, and its height is 4 units. The area is ...
A = (15 u)(4 u) = 60 u²
The area is 60 square units.
Answer:
the next number in the sequence would be 7.68
Step-by-step explanation:
you are multiplying by 4. 0.03 multiplied by 4 equals 0.12, and so on.
Answer:
G) $3.60
Step-by-step explanation:
First, we need to find the unit rate of the 6 pounds of tomatoes Harry bought.
Unit rate: cost/unit
Unit rate: $4.32/6 lbs. ⇒ $0.72
This means a pound of tomatoes costs $0.72.
Now that we know the unit rate, we can find the total cost that Connie paid for 5 pounds of tomatoes.
0.72(5) = $3.60
Therefore, the correct answer is G) $3.60.
Hope this helps!