1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trapecia [35]
3 years ago
8

its back to school time and fred wants to buy sneakers. the sneakers cost $57 and he has 52.80$ in the bank. he also has seven q

uarters nine dimes six nickles and seventeen pennies. how much more money does he need to buy sneakers?
Mathematics
2 answers:
Nadya [2.5K]3 years ago
8 0

He needs 1.08$ hope this helps!!

Andrew [12]3 years ago
5 0

$1.78 is your answer

You might be interested in
What does 312,819 round to, to the nearest ten thousand?
Paha777 [63]

Answer:

310,000

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Find the domain of the graphed function. (Please help me)
mel-nik [20]

Answer:

Step-by-step explanation:

I belive it is a .

8 0
3 years ago
Which line is parallel to y=-4x+3?
Oxana [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

x = 0

y = -4 (0) + 3

y = 3

(0,3) is a solution.

x-axis is parallel

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP!!! Which of the following sets of ordered pairs is a function?
Fantom [35]
C, because the x value doesn’t repeat
7 0
3 years ago
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need \$10$10dollar sign, 10 for 4 apples and 4 oranges. They
Lostsunrise [7]

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

The prices are inconsistent, so there is no unique price that can be set for either an apple or an orange that will give the total prices indicated.

__

The first relation can be written as ...

  $10 = 4A +4O

  $10 = 4(A +O) . . . . factor out 4

  $2.50 = A +O . . . . divide by 4

The second relation can be written as ...

  $12 = 6A +6O

  $12 = 6(A +O) . . . . factor out 6

  $2 = A +O . . . . . . . divide by 6

These two relations give different prices for 1 apple and 1 orange. There is no price that can be set for either fruit that will give this result.

No unique prices can be assigned.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Why must the value of the sine ratio for an acute angle
    13·1 answer
  • What is the solution of |5x| = 70?
    15·2 answers
  • To fill the 18 gallon gas tank in samantha's car, it cost her $49.1. Find the cost per gallon
    5·1 answer
  • Complete the following equation using <, >, or =
    9·1 answer
  • Jake scored 269 points on three math tests. to get an a for the class, his average number of points on four tests must be no les
    9·2 answers
  • Why was the United States Constitution created in 1787?
    6·2 answers
  • L (-1,-1)
    11·2 answers
  • Please check if u can help
    10·2 answers
  • Xavier is buying notebooks for school. The table below shows the number of notebooks he can buy and the total cost.
    9·2 answers
  • Find the specified nth term in the expansion of the binomial.<br> (8a + 3b)5, n = 5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!