1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DaniilM [7]
3 years ago
12

Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
3 0

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

$30 ÷ 15 pounds

30 ÷ 15 = 2

Answer: $2 per pound

You might be interested in
What is the value of x when the richter scale rating scale is 8.4?
Vsevolod [243]

The value of x when the richter scale rating scale is 8.4 is 251188643.151

<h3>What is a richter scale?</h3>

A richter scale is a numerical scale that is used for expressing the magnitude of an earthquake in a geographical area

<h3>How the richter scale works?</h3>

The richter scale takes the amplitude of the earthquake's largest seismic as an input and calculate (and display) the magnitude of an earthquake in the geographical area using a logarithmic function

<h3>How to determine the value of x?</h3>

The formula of a richter scale is expressed as:

log(x) = n

Where n represents the scale rating of the scale

In this case, n = 8.4.

So, we have:

log(x) = 8.4

Express as an exponent

x = 10^8.4

Evaluate the exponent

x = 251188643.151

Hence, the value of x when the richter scale rating scale is 8.4 is 251188643.151

Read more about richter scale rating at

brainly.com/question/19799610

#SPJ1

7 0
2 years ago
Jill has 4 bags of marbles. There are 3red, 5green,2 yellow, and 6black marbles I. Each bag. How many marbles does Jill have? Sh
Eddi Din [679]
3+5+2+6=16 in each bag multiply or divide sorry not that much of an answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of x?​
victus00 [196]

Answer: x = 156°

Step-by-step explanation:

So it is proven all triangles equal 180° and all straight angles are 180° so

85+71= 156

180-156=24°

but since you are trying to find x (to create the straight angle) and now know the other missing angle is 24°

180-24= 156

x=156°

8 0
2 years ago
How do you solve ? <br>2(x−(3+2x)+9)=3x−8
PIT_PIT [208]

Hey there!!

Given equation :

... 2 ( x - ( 3 + 2x ) + 9 ) = 3x - 8

Using the distributive property.

... 2 ( x - 3 - 2x + 9 ) = 3x - 8

... 2 ( -x + 6 ) = 3x - 8

Using the distributive property.

... -2x + 12 = 3x - 8

Subtracting 12 on both sides.

... -2x = 3x - 8 - 12

... -2x = 3x - 20

Subtracting 3x on both sides.

... -2x - 3x = -20

... -5x = -20

Dividing by -5 on both sides.

... x = -20 / -5

... x = 4

<em>Hence, the answer is 4. </em>

Hope my answer helps!

6 0
3 years ago
Katie wants to buy some popcorn for her family at the theater. Each small tub of popcorn costs $3 and each large tub of popcorn
Molodets [167]

For this case we propose a system of equations:

x: Represents the amount of small popcorn tubs

y: Represents the amount of large popcorn tubs

According to the data we have to:

3x + 4y = 24 (Spending all the money in your wallet)

x + y = 7 (Buying 7 popcorn tubs)

From the second equation we have:

x = 7-y

Substituting in the first equation:

3 (7-y) + 4y = 24\\21-3y + 4y = 24\\21 + y = 24\\y = 24-21\\y = 3

Thus, Katie can buy 3 large tubs of popcorn.

So:

x = 7-3\\x = 4

In addition, you can buy 4 small tubs of popcorn.

Answer:

3 large popcorn tubs.

4 small popcorn tubs.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Enter the value of the missing leg of the triangle.
    6·2 answers
  • Oints Q and R are midpoints of the sides of triangle ABC.
    13·1 answer
  • (Picture) MULTIPLYING POLYNOMIALS AND SIMPLIFYING EXPRESSIONS PLEASE HELP!!!!
    13·1 answer
  • The meteorologist recorded the amount of rainfall, in centimeters, at 10 different locations during 1 day and then arranged the
    6·2 answers
  • Which is greater than 4.026?
    13·1 answer
  • How to Solve S=2(pi)rh for pi
    11·1 answer
  • A manufacturing company measures the weight of boxes before shipping them to the customers. If the box weights have a population
    5·1 answer
  • Your city is represented in a coordinate plane where each unit represents 1 kilometer. The library is at (1, −2), the post offic
    11·1 answer
  • Of the 140 7th graders, 15% earn the Presidential Physical Fitness award. How many students earn the award? *
    7·1 answer
  • what is the probability that s+d&gt;3 and s.d&gt;3? write your answer as a decimal rounded to hundreth place
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!