1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
3 years ago
15

What is the value of x? 3x - x + 4 = 4(2x - 1)

Mathematics
1 answer:
Anton [14]3 years ago
8 0
3x−x+4=4(2x−1)
Step 1: Simplify both sides of the equation.<span><span><span><span>3x</span>−x</span>+4</span>=<span>4<span>(<span><span>2x</span>−1</span>)</span></span></span><span>Simplify: (Show steps)</span><span><span><span>2x</span>+4</span>=<span><span>8x</span>−4</span></span>Step 2: Subtract 8x from both sides.<span><span><span><span>2x</span>+4</span>−<span>8x</span></span>=<span><span><span>8x</span>−4</span>−<span>8x</span></span></span><span><span><span>−<span>6x</span></span>+4</span>=<span>−4</span></span>Step 3: Subtract 4 from both sides.<span><span><span><span>−<span>6x</span></span>+4</span>−4</span>=<span><span>−4</span>−4</span></span><span><span>−<span>6x</span></span>=<span>−8</span></span>Step 4: Divide both sides by -6.<span><span><span>−<span>6x/</span></span><span>−6</span></span>=<span><span>−8/</span><span>−6</span></span></span><span>x=<span>4/3</span></span>Answer:<span>x=<span>4/<span>3</span></span></span>
You might be interested in
What is a number <br> between 1.63 and 1.64
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

1.635

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I need help with this please
hoa [83]

Answer:

z = 113

y = 31

Step-by-step explanation:

j || n and line a is their transversal. (given)

Therefore,

z° = 180° - 67° (exterior angles on the same side of transversal)

z°= 113°

z = 113

(5y - 88)° = 67° (exterior alternate angles)

5y - 88 = 67

5y = 67 + 88

5y = 155

y = 155/5

y = 31

7 0
3 years ago
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
13 add 2x equals 3 what does x equal??
Anastasy [175]
13 + 2x = 3
subtract 13 from both sides of the equation
2x = -10
divide by 2 on both sides 
x = -5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Noah is thinking of two fractions that have the same sum of 3/5. Each fraction has a numerator of 1. What are the denimonitors o
Ray Of Light [21]

Answer:

The denominators of fractions are : 2 and 10

Step-by-step explanation:

\text{Let the two fractions be : }\frac{1}{x}\thinspace and\thinspace \frac{1}{y}\\\\\implies \frac{1}{x}+\frac{1}{y}=\frac{3}{5}\\\\\implies 5\cdot x +5\cdot y-3\cdot x\cdot y=0

By hit and trial method, if we put x = 2 and y = 10 then the resulting equation (1) is satisfied and all the conditions hold.

So, the denominators are 2 and 10



7 0
3 years ago
Other questions:
  • ⚠️HURRY WHORTH 30 points ⚠️Charlie bikes 9 miles everyday which equation models the situation
    13·2 answers
  • 9.042 divide 2.1 equqls what
    5·2 answers
  • For what value of the variable the value of the expression 4(5x–8) is 4 more than the value of the expression 2(4–x)?
    14·1 answer
  • Arrange the integers in increasing order
    11·2 answers
  • A cupboard contains 5 pairs of shoes, each of a different style. How many ways are there to select 4 of the shoes from the cupbo
    14·1 answer
  • Use the distributive property to show why p + 0.06 = 1.06p.
    11·1 answer
  • 6,291 DIVIDED BY 3 = ? <br> its easy i know lets see if your smart.
    12·2 answers
  • Kera earns $12 per hour at her job. Every day she also earns $15 for walking her neighbor’s dog. She has decided to save all of
    10·1 answer
  • I'LL GIVE BRAINLIEST:<br><br> C or D
    11·2 answers
  • An online retail company determined that their cost for each day, x, can be determined by the function C(x) = 2x2 – 20x + 80 and
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!