Answer:
The correct answer is $12,060.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Production in June = 400 units
Production in July = 410 units
Each unit required = 5 pounds
Cost per pound = $6
So, June required raw material = 400 units × 5 pounds = 2000 pounds
For July required raw material = 410 units × 5 pounds × 20% = 410 pounds
So, required total raw material for June = 2000 pounds + 410 pounds - 400 pounds ( already in inventory)
= 2010 pounds
So, the total cost required for raw material in June = 2010 pounds × $6
= $12,060
Hence, the budgeted cost of purchases for raw material K for June is $12,060.
Answer:
$3.20 per unit
Explanation:
In this question, we have to compare the cost between two cases
In the first case, the total cost per unit would be
= Direct materials per unit + direct labor per unit + overhead cost per unit
= $11 + $25 + $17
= $53
In the first case, the total cost per unit would be
= Purchase price + overhead cost
= $48.55 + $17 × 45%
= $48.55 + $7.65
= $56.20
So, the difference would be
= $56.20 - $53
= $3.20 per unit
Answer:
An investment firm or fund is a partnership, trust or corporation that “pools” money from shareholders and invests it in the appropriate security instruments and multiply investment money.
Answer:
Explanation:
Every contact you meet should lead you to new contacts. That's why it's called networking – just like a net, every connection leads off in two or more directions. Your contacts fall into two groups: those who you immediately know might be able to help you, and those who you don't see any point in talking to.
<span>Double-entry bookkeeping, in accounting, is a system of bookkeeping so named because every entry to an account requires a corresponding and opposite entry to a different account. The double entry has two equal and corresponding sides known as debit and credit.</span>