1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
10

The width of a rectangle is two-thirds of its length, and its area is 216 square meters. What is the length? 12 m 18 m 27 m

Mathematics
1 answer:
olga55 [171]3 years ago
7 0
Hope this helps you.

You might be interested in
A player kicks a soccer ball from a height of 2 feet. The ball reaches A maximum height of 20 feet after traveling 40 feet horiz
Artyom0805 [142]

The height is 9.875 feet from which the goalkeeper catches the ball.

The player kicks soccer from a height of 2 feet

x = 0 and y = 2

Maximum height of 20 feet after traveling 40 feet

x = 40, y = 20

So let y = a(x - 40)² + 20  ( the path of parabola)

Since x = 0 , y = 2

So, 2 = a(0 - 40)² + 20

2 = 1600a + 20

-18 = 1600a

a = - 9/800

Thus, y = -9/800(x - 40)² + 20

Since the soccer is caught by the goalkeeper 70 feet from where it was kicked

x = 70

So at this time,

y = -9/800 ( 70 - 40)² + 20

  = -9/800 × 900 + 20

  = - 81/8 + 20

  = 79/ 8

  = 9.875 feet

Therefore the height at which the goalkeeper catches the ball is 9.875 feet.

To know more about the height refer to the link given below:

brainly.com/question/27030273

#SPJ1

7 0
1 year ago
Michael cut out 65% of the shapes. He cut out 32 shapes. How many shapes does Michael need to cut out altogether?
lana [24]

Answer:

Mi=chael cut out 65% of the shapes. He cut out 32 shapes. How many shapes does Michael need to cut out altogether?

65x/100= 32

65x= 100 x 32

65x= 3200

x= 49.23

michael needs to cut 49 shapes

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
1.12 for 8.2 ounces unit rate
polet [3.4K]
To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the system of linear equations −4x+2y=4 and 4x−y=−6. Which is different?
Alexandra [31]

Answer:

one is plus + and the other is mines -

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Am I correct??????????
vekshin1
Yes,you got the correct answer!

To prove x≥-32:

\frac{x}{4}   \geqslant   - 8 \\ x  \geqslant   - 8 \times 4   \\  x  \geqslant - 32
Therefore x≥32.

Hope it helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find a polynomial function p which satisfies following criteria?
    6·1 answer
  • HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • this year,15 of the 40 computers in the math lab are not new. which representation is equivalent to the fraction of computers th
    6·1 answer
  • Solve for x. 0.2x – 1.8 5 = 4.2​
    14·1 answer
  • Quicky, help me, please.
    10·2 answers
  • What is the distance between the points in units <br> Will give brainliest
    5·1 answer
  • Determine if the ordered pair (-5, -1) is a<br> solution of 2x - y =-11.
    5·2 answers
  • PLZ HELPDONT TROLL IM NICE
    7·1 answer
  • What is the greatest common factor of 60, 84 and 126?
    7·1 answer
  • Don’t know how to solve.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!