1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
9

which of the following statements about perpendicular lines is true? a. perpendicular lines have a constant distance between the

m. b. perpendicular lines intersect at a 90 degrees angle. c. there is no standard symbol for perpendicular lines. d. perpendicular lines do not exist in the same plane.
Mathematics
1 answer:
Flauer [41]3 years ago
7 0
B is the right answer
You might be interested in
PLEASE HELP, I don’t know how to do this...like at all
Svet_ta [14]

Answer:

arc ? = 255°

Step-by-step explanation:

arc DB = 180° - 75° = 105°

arc ? = 360° - 105° = 255°

6 0
2 years ago
Plz help ASAP!!!!!!!!​
lilavasa [31]

Answer:

The answer is 95.03

Step-by-step explanation

The formula that I used

A=πr^2

Area  = π·5.5^2 ≈ 95.03318

Hope that helps :)

4 0
3 years ago
Simplify the expression below. (-3x^2 +2x -4) (4x^2 +5x -9)?
Veronika [31]
The answer is X^2+7x-13
6 0
3 years ago
Units must be consistent. If the unit for p is dollars, the unit for i is dollars and the unit for t is years, what must the uni
umka2103 [35]

Assuming you're concerned with interest rate problems, r is generally involved in something like the formula ...

... i = prt

So, r will have the units of ...

... r = i/(pt) = (dollars)/(dollars·year) = 1/year

That is, r is <em>(some fraction) per year</em>.

_____

Often, the fraction is expressed as a percentage. The fraction will be unitless (as percentages are), leaving the units of r as year⁻¹.

5 0
3 years ago
Evaluate the expression. Enter your answer in the box. 2³ =
masya89 [10]
2^3 = 2 x 2 x 2 = 8

your answer is 8

hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A friend creates an IRA (Individual retirement account) with an APR of 6.25%. She starts the IRA at the age of 25 and deposits $
    9·2 answers
  • Using elimination solve 4x-y=4 and 7x-3y=-3
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!To make waffles, you need 2 cups of water for every 3 cups of flour. Write an equivalent ratio to find how much w
    15·1 answer
  • K=4d d=5 find k determine the value of the indicated variable
    10·2 answers
  • Kelly bought a pair of sneakers for $ 35.00. She also bought a pile of different laces. Each set of laces, L, costs $ 3.00. Writ
    13·1 answer
  • $220 for the 12ft of rope.How much is gor 1 feet?Find the unit rate.Round to the nearest hundredth if necessary
    9·1 answer
  • As a town gets smaller, the population of its high school decreases by 8% each year. The senior class has 320 students now. In h
    14·1 answer
  • In a class test containing 30 questions 2 marks are awarded for every correct answer.
    8·1 answer
  • 4. Simplify the following A) (8x - 36)​
    10·2 answers
  • A cab company charges a $3.00 flat fee and $0.55 for each additional mile. James has
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!