1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
3 years ago
8

I need help on #2 if 1 meter is 1000 kilometers what would the answer be

Mathematics
2 answers:
OLga [1]3 years ago
7 0
The answer is 1000 and for number two it is 3 times 1000 is 3000
anastassius [24]3 years ago
4 0
120 times because 300 divided by 25
You might be interested in
Oi lend a hand here? Math isn't my thing :P​
Leni [432]

x is less than or equal to 5, really simple

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Laura left Dunkin Donuts at 1 PM traveling 30 mph. Two hours later her friend Jen left the same Dunkin Donuts and started after
Wewaii [24]

Answer:

It took Jen 4 hours to catch up with Laura

Step-by-step explanation:

Gaining speed 45-30= 15 mph

Laura's head start 30×2=60 miles

Time for Jen to catch up 60÷15= 4 hours

In other words

30(t+2)= 45t

30t+60= 45t

60=45t-30t

60= 15t

t=4 hours

5 0
3 years ago
=
Savatey [412]

Answer: 8 hours

Step-by-step explanation: First, find the unit rate. For one hour of work, she earns 0.05263157894. Multiply this number 152.

4 0
3 years ago
Suppose you decide to put $12,500 in an account earning 9% interest compounded quarterly. How much interest would you earn after
Vesnalui [34]

Step-by-step explanation:

you add 9% to a number by multiplying that number by 1.09.

because adding 9% gives us in the end 109% of the original amount.

anyway, the formula for quarterly compounded interest is

Cq = P [ (1+r)^(4*n) – 1 ]

P is the starting principal amount

r is the interest rate per quarter (= interest rate / 4)

n would be the number of years (= 1 in our case).

so, the interest after 1 year is

12500((1 + 0.09/4)⁴ - 1) = 12500(1.0225⁴ - 1) =

= 12500 × 0.093083319 = $1,163.541485 ≈ $1,163.54

8 0
2 years ago
Your friend is selling 5 tickets to the next ice hockey game for $80. You can buy 3 tickets online for $50. Which source offers
Furkat [3]
80$ because 50 divided by 3 is 16.67 and 80 divided by 5 is 16 so yeah $80
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help! I don't know what to do :
    11·2 answers
  • Which number is rational?
    8·1 answer
  • Math And Data Analysis help ​
    5·2 answers
  • Find the arc length of the partial circle.
    14·2 answers
  • HLEP PLEASE ANSWER IM SERIOUS NO JOKE STOP THE TROLLING I NEED HLEP
    14·1 answer
  • C+2=5<br> PLEASE HELP I NEED HELP RIGHT NOW WITH THIS
    15·2 answers
  • Broooooooooo help me
    12·2 answers
  • Bro I’m sick of y’all I just want help on my math
    8·1 answer
  • Cardboard costs $0.002 per square centimeter. How much will Alan spend to build the following figure out of cardboard? Round you
    11·1 answer
  • Am I right?? I just need this one and another one!! need it asap! sorry if this is bothering you.​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!