1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
3 years ago
11

In 4 hours the bake sale earned $84.48 What is the unit rate?(money per hour)

Mathematics
2 answers:
marysya [2.9K]3 years ago
6 0

Answer:

$21.12 per hour

Step-by-step explanation:

A unit fraction is a fraction over one

Divide 84.48 by 4

MakcuM [25]3 years ago
6 0

Answer:

21.12

Step-by-step explanation:

84.48/4

You might be interested in
If n and k are positive integers, is n divisible by 6 ? (1) n = k(k + 1)(k – 1) (2) k – 1 is a multiple of 3.
xz_007 [3.2K]

Answer: yes, it is

Step-by-step explanation:

A number is divisible by 6 if it is divisible by 2 and 3 simultaniously.

n = k(k+1)(k-1)

If k-1 is a multiple of 3, n is divisible by 3, so one of the requirements is ok.

Now, if k-1 is a multiple of 3, it can be even or odd.

if k-1 is even, then it is divisible by 2 and as it is divisible by 3 as well, n is divisible by 6

if k-1 is odd, then k and k+1 is even, hence, divisible by 2.

As n = k(k+1)(k-1), n is also divisible by 6.

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!
Dafna1 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Any time you have compounding more than once a year (which is annually), unless we are talking about compounding continuously, you will use the formula

A(t)=P(1+\frac{r}{n})^{(n)(t)}

Here's what we have:

The amount after a certain time that she has in the bank is 4672.12; that's A(t).

The interest rate in decimal form is .18; that's r.

The number of times the interest compounds is 12; that's n

and the time that the money is invested is 3.5 years; that's t.

Filling all that into the formula:

4672.12=P(1+\frac{.18}{12})^{(12)(3.5)} Simplifying it down a bit:

4672.12=P(1.015)^{42} Raise 1.015 to the 42nd power to get

4672.12 = P(1.868847115) and divide to get P alone:

P = 2500.00

She invested $2500.00 initially.

6 0
3 years ago
I have a bad memory,i learned this but I forgot it (I swear I'm not lying)
mihalych1998 [28]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
5. Simplify: 56 = 7 - 3 [4 + {8 - 4 ( 4 + 5 - 3 )}]​
shutvik [7]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

56=7-3[4+{8-4(4+5-3)}]

56=7-3[4+{4(4+5-3)}]

56=7-3[4+{16+20-12)}]

56=7-3[4+24]

56=4[28]

56=92

56-56=92-56

36

3 0
3 years ago
5. A solid has a circle of radius r as its base. All sections of the solid perpendicular to the diameter along the x-axis are is
AleksandrR [38]

Answer:

 \frac{16r^3}{3}

Step-by-step explanation:

In this cross sections problem, we can integrate from -r to +r (so that the integral covers the entire base of the solid).

\int\limits^r_a {2(x^2+r^2 )} \, dx

The formatting for the integral did not let me put -r on the lower bound, so i replaced it with a, just know that a represents -r here.

Evaluating the integral gives use that it is equal to;

\frac{16r^3}{3}

Caution: this answer may not meet your needs, but this is the answer I have come up with with the given information.

If you found this answer helpful please consider leaving 5 stars, giving it a like, or if you asked this question, mark this answer as Brainliest. Thanks!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose a + b = 0. Which one of these expressions equals a-b?
    14·2 answers
  • The number of streetlights in a town is growing linearly. Four months ago (n = 0) there were 130 lights. Now (n = 4) there are 1
    6·2 answers
  • Is this right? Find the equation of the tangent line to the graph of f(x)=sec(x) at the point (0,1).
    8·1 answer
  • A nut-raisin mix costs $5.26 a pound. Rashid buys 15.5 pounds of the mix for a party. Rashid’s estimated cost of the nut-raisin
    14·2 answers
  • OMG yall go to the question ( Whats 4 3/4 times 3 4/5 ) scroll down to my answer and read the chat because people r really tryin
    5·2 answers
  • Consider the absolute value functions c and d
    9·1 answer
  • Whats 5 + 4/23 x -34 Divide by ten is..... <br> P.s. i have to show my work sooooooo.....
    7·2 answers
  • Slope = (2)/(5), y-intercept=-2<br> Write the equation of the line in slope-intercept form please
    14·2 answers
  • Twenty-five volunteers will wear one of 6 blue, 7 green, 8 yellow, and 4 red aprons during an upcoming food drive. If the aprons
    14·1 answer
  • What is the value of
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!