1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
6

Find the nth term -2 ,1,4,7

Mathematics
1 answer:
Ira Lisetskai [31]3 years ago
6 0
-2, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22
You might be interested in
Pretty please Help me
Dahasolnce [82]
It is from 0-3 seconds
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brett writes a number that is the same distance from o as 6 on a number line but in the opposite direction. What number did bret
photoshop1234 [79]
Well since 6 would be in the oppposite direction it would be turned around. Well this leads to non than any other number 9.

Answer ~ 9
4 0
3 years ago
A group of n people enter an elevator in a building with k floors. Each person independently selects a floor uniformly at random
____ [38]

Answer:

Hence the person stop at floor by at least one person will be

E(X)=(summation from K=1 to k)[1-{(k-1)/k}^n]

Step-by-step explanation:

Given:

There are n peoples and k floors in a building.

Selects floor with 1/k probability .

To find :

Elevator stop at each floor by at least one person.

Solution:

Now

let K= number of floor at which at least one person will be stopping.

For getting E(X)

consider a variable Ak =1 if a least one person get of the elevator

and values for k=1,2,3.....k

K=(summation From k=1 to k)Ak

E(K)=((summation From k=1 to k) E[Ak]

=(summation From k=1 to k)[1-{(k-1/k)^n

Hence the person stop at floor by at least one person will be

E(K)=(summation from K=1 to k)[1-{(k-1)/k}^n]

4 0
3 years ago
he price of apples went from $0.30 per lb to $0.90 per lb in three years. Find the rate of change of the price of apples. A) $0.
Tatiana [17]
To find the rate<span> of change, find the total change in price and then divide it by number of years over which it changed. So the answer is </span><span>$0.603</span><span> which is </span><span>$0.20 per pound per year</span><span>.</span>
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which pairs of polygons are similar? Select each correct answer. Two trapezoids. The trapezoid on the left has horizontal bases
balu736 [363]

Answer:

*thinking*

Step-by-step explanation:

Yea Ima need you to add a picture of the pairs then I should be able to help. Ill follow so ill see when you update

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP! 8th grade math!!
    9·1 answer
  • 100 POINTS Use the function f(x) = 5x2 + 2x − 3 to answer the questions. Part A: Completely factor f(x). (2 points) Part B: What
    6·1 answer
  • HELP AGAIN TRUST ME ITS A LOT! BRAINLIEST!!
    7·1 answer
  • How might you eliminate the x-term from the top equation?
    15·1 answer
  • 1.932 what is in the tenths
    9·1 answer
  • Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
    5·2 answers
  • How do I simplify this?
    8·1 answer
  • What is the answer to this math problem 9/11 = /22
    6·1 answer
  • I got 10.6 am i wrong?
    6·1 answer
  • Plzzz help square paralellogram
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!