1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MatroZZZ [7]
3 years ago
6

<B is a complement of <A and m<A = 65.2° find m<B​

Mathematics
2 answers:
rodikova [14]3 years ago
5 0

Answer:

24.8

Step-by-step explanation:

Complementary means they add u to 90°. So to find the  measurement of ∠B you must subtract ∠A from 90°. ∠A = 65.2. 90 - 65.2 = ∠B.   90 - 65.2 = 24.80°

Helga [31]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

<B is a complement of <A

=> m<A + m<B = 180°

65.2° + m<B = 180°

m<B = 180° - 65.2° =114.8°

You might be interested in
A(n)= 4 + (n - 1)(-5)<br> what’s the recursive formula
Elodia [21]

Answer:

A(1)=4

A(n)= A(n-1)-5

Step-by-step explanation:

Plug in 1 to see that a(1)=4. Then, find a few more using the given formula and see what the change is from one to the next. It ends up subtracting 5 for every value.

3 0
3 years ago
Please help! Will give Brainliest!<br><br> Identify the axis of symmetry of y = ( x - 7 ) ( x + 1 )
inysia [295]
The axis of symmetry would be X=3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of a number and 6 is greater than or equal to –4 =
Vinvika [58]

Answer:

x is greater than or = to 8

8 0
4 years ago
What type of number is -100​
Harlamova29_29 [7]

Answer:

The number -100 is a rational number and an integer

3 0
3 years ago
Sarah spends of her monthly take-home pay on rent, food, and clothing. If she earns $1,830 in take-home pay each month, how much
frosja888 [35]
Sarah spendings

We have that Sarah spends 2/3 of $1,830 in rent food and clothing

In order to find the money she spends, we just have to divide $1,830 in 3 and multiply the result by 2:

\begin{gathered} \frac{1830}{3}=610 \\ 610\cdot2=1220 \end{gathered}<h2>Answer - D. $1,220</h2>

3 0
1 year ago
Other questions:
  • If I traveled 2269 miles for $328.00 in gas how many miles per gallon
    9·1 answer
  • Read the statements shown below.
    10·1 answer
  • What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50
    11·1 answer
  • If you vertically stretch the exponential function f(x)=2x by a factor of 3, what is the equation of the new function
    8·1 answer
  • Determine the value of x+3/8=2
    12·1 answer
  • Why is it wrong? I need a step by step answer please i have no clue what to do
    7·1 answer
  • What is the linear function of a table that is 35, 47.3 and 40, 42.5
    11·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (2,-2) and has a<br> slope of -1/2?
    11·1 answer
  • Find the number if 20% of 64 is 10% of it?
    13·2 answers
  • HELP PLSSS THIS IS HARD SOMEONE
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!