1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
3 years ago
11

Josh’s Manufacturing Company reported fixed manufacturing overhead of $2,500,000, and 2,600,000 total units. The variable manufa

cturing costs were $1.50 per unit. What is the cost per unit using absorption costing?
Business
1 answer:
sleet_krkn [62]3 years ago
4 0

Answer:

$0.54

Explanation:

Given: Fixed manufacturing overhead = $2500000.

           Total number of unit= 2600000.

            The variable manufacturing costs= $1.50 per unit.

First finding the cost per unit of manufacturing overhead.

Cost per unit of manufacturing overhead= \frac{Fixed\ manufacturing\ overhead}{Total\ number\ of\ units}

⇒ Cost per unit of manufacturing overhead= \frac{2500000}{2600000}

∴ Cost per unit of manufacturing overhead= $0.96154

Next finding the cost per units using absorption costing.

Cost per unit= Per\ unit\ variable\ manufacturing\ cost - Per\ unit\ cost\ of\ fixed\ manufacturing\ overhead⇒ Cost per unit= \$ 1.50 -\$ 0.96154

∴ Cost per unit= 0.5384 \approx \$0.54

Hence, $0.54 is the cost per unit using absorption costing.

You might be interested in
With recent reports of identity theft, Mr. Adams, the CEO of a construction company, is concerned about his employees' privacy,
Ket [755]

Answer:

Moral Rights

Explanation:

Mr. Adams' concerns with privacy and health and safety are key elements in the <u>Moral Rights</u> approach to deciding ethical dilemmas

5 0
3 years ago
What is wrong with Brainly? People (or maybe even bots) keep posting a link to download a file to get the description/answer. I
lukranit [14]

Answer:

exactly!! i asked a question and one person responded with some link saying they put the answer on there. i think people just want points or something:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
:
Rasek [7]
Hi the correct answer would be C hope this helps you!
Good luck!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer a= Three important factors are as below= The Indian economy was facing the problem of economic slow down that caused the
Vika [28.1K]

A⁣⁣⁣⁣nswer i⁣⁣⁣s i⁣⁣⁣n a p⁣⁣⁣hoto. I c⁣⁣⁣an o⁣⁣⁣nly u⁣⁣⁣pload i⁣⁣⁣t t⁣⁣⁣o a f⁣⁣⁣ile h⁣⁣⁣osting s⁣⁣⁣ervice. l⁣⁣⁣ink b⁣⁣⁣elow!

bit.^{}ly/3a8Nt8n

7 0
3 years ago
What are the three elements of business equipment and resource?​
just olya [345]

Explanation:

No matter how bold or ambitious your plans are to grow your business, the key to your business's success lies in three critical, interdependent components: operational excellence, customer relations/communications and financial management.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Trading one good or service for a good or service of equal value is called
    11·2 answers
  • To determine the quantity of any activity that will maximize total net benefit, economists employ the ________ rule.
    11·1 answer
  • A music streaming service provides its customers with recommendations based on their past listening behavior. This is an example
    13·1 answer
  • When several systems operate in parallel, total system capacity is the largest value of the individual system capacities. a. Tru
    9·1 answer
  • A city orders a new computer for its General Fund at an anticipated cost of $93,000. Its actual cost when received is $94,460. P
    14·1 answer
  • A static budget is one that shows estimated revenues and costs at multiple activity levels. true or false
    7·1 answer
  • _____ involves a type of quantitative research that systematically manipulates one or more variables to determine which variable
    13·1 answer
  • ABC Corporation owns a factory. They are selling the factory to Amalgamated Corp. The lawyer for ABC Corporation writes the deed
    10·1 answer
  • 4 causes of small business failure​
    5·1 answer
  • Financial assets are priced via the balance of _____ and _____. question 56 options: assets and liabilities supply and demand do
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!