Answer:
4
Step-by-step explanation:
calculate the sum 4*1 any expression is multiplied by 1 remains the same solution is 4
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
Answer:
34 apples
Step-by-step explanation:
To answer: try setting up each of the equations for Annie and Eva.
Annie: 2(bag) + 5
Eva: 1(bag) + 11
Those two equations equal each other. So set that up:
2(bag) + 5 = 1(bag) + 11
Now solve for the size of the bag.
2(bag) - 1(bag) = 11 - 5
1(bag) = 6 apples
Now substitute 6 back into either equation to determine number of apples.
Annie: 2(6) + 5 = 12+5=17
They each have 17, so there are 34 apples in total.