1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
3 years ago
13

Ada is showing her work in simplifying (5.9 − 1.8) − 6.2 + 4.1. In which step did Ada make an error?

Mathematics
1 answer:
cestrela7 [59]3 years ago
7 0
Step 4:.... should be : 5.9 + 4.1 - 8 (commutative property)
You might be interested in
Three dozens of juice boxes cost $4.80, how much do 60 juice boxes cost
Leya [2.2K]

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

36 juice = $4.80

60 juice = ?

36/6 = 4.80/6

6 juice = 0.8

0.8x10=8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
YALL HURRYY I NED HELP!
elena-s [515]

Answer:

A = correct equation

x = 60

Step-by-step explanation:

__+ 65 = 125

x + 65 = 125

x = 60

60 + 65 = 125

Hope it helps!

3 0
3 years ago
PLEASE HELP! I will give you the brainiest and A LOT of points! (Ch.5.7)
STALIN [3.7K]
Company A pays $5500 more than B in year 10

4 0
2 years ago
Help I don’t know the steps
Korvikt [17]

Answer:

down below

Step-by-step explanation:

straight lines are 180 degrees and you have 2 angles on a line. one of which is 72 and the other is unknown. It is solved for below.

180=72+x\\180-72=72+x-72\\108=x

your missing degree is 108.

i may not be right, if i'm not i am very sorry.

7 0
2 years ago
Solve for the angle x.
sergejj [24]

Answer:

x=45

Step-by-step explanation:

An entire triangle is 180 degrees and you already know that one angle is 90 degrees. 180 - 90 is 90. Now you have the equation 2x=90.

You then divide each side by 2 to get the x by itself which leaves you with x=45.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone plz help me ASAP!!!
    8·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • What symbol is used for the arithmetic mean when it is a sample statistic? What symbol is used when the arithmetic mean is a pop
    5·1 answer
  • If dave runs 1.8 kilometers in 15 minutes , what is his average rate
    7·1 answer
  • -3x + y + 8 - 5y + 7x
    11·2 answers
  • How to find missing angle to right triangle
    13·1 answer
  • Plz help me I don't know what to do!!!!!!
    11·1 answer
  • What are the measures of angle a,b,c? show your work and explain
    15·1 answer
  • What is the relationship between DG and FG?<br> Math
    13·1 answer
  • Write an algebraic expression that corresponds to "the opposite of a number "
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!