If you have 1/5 and 2/3, you need a common denominator to even do anything. So three and five both go into 15, so then you do 2 times 5, cause 3 times 5 is 15. And 1 times 3, cause 3 times 5 is 15. So you end up with 3/15 as produce, and 10/15 as vegetables. So, then you divide the fractions, 1/5 divided by 10/15, which is the same as 1/5 times 15/10. So your answer is 3/10 of the produce is vegetables.
Angle 3 = 180° - 70°
Angle 3 = 110°
Angle 2 = 180° - (110° + 36°)
Angle 2 = 180° - 146°
Angle 2 = 34°
Angle 4 = 180° - 70°
Angle 4 = 110°
Angle 5 = 180° - (110° + 62°)
Angle 5 = 180° - 172°
Angle 5 = 8°
I hope this helps.
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
Answer D
...........................................
Answer:
Step-by-step explanation:
15:25 in it's simplest form is 3:5
3:5 as a decimal is 0.6
I hope that's right aha :3