1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
10

If oranges cost $0.75 for 1/3 of a dozen, how many oranges can you buy for $3.00?? ❗️Please help❗️

Mathematics
2 answers:
kramer3 years ago
8 0
1/3 of a dozen o =(1/3)12=12/3=4 (oranges).
$0.75 / 4 oranges=$3.00 / x
x=($3.00)(4 oranges) / $0.75=16 oranges.

answer: 16 oranges. 


pishuonlain [190]3 years ago
6 0
75 + 75 + 75. = 2.25 so no
You might be interested in
What is the value of x
Andru [333]
The answer to your question is 54 because you have to bring over 2 to 3 and it would be 1x then bring over 52 and add it to 2 = 54
8 0
2 years ago
Which of the following is a complex number?<br> -7<br> 2 + StartRoot 3 EndRoot<br> 4 + 9i<br> Pi
zepelin [54]
Second to last one is my guess
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I simplify an expression
Sladkaya [172]
Start with parentheses first
Afterwards do exponents
Next do either multiplication or division (L to R)
Then Addition and Subtraction (L to R)
__________________________________________
Then solve to find your answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line passes through the point (8, -9) and has a slope of 3/4 . Write an equation in point-slope form for this line.​
Finger [1]

Answer:

y+9=3/4(x-8)

Step-by-step explanation:

y-y1=m(x-x1)

y-(-9)=3/4(x-8)

y+9=3/4(x-8)

6 0
2 years ago
HELP ASAP!!!!! i wasted 30 points because i asked this question 3 times with no answer please.​
Effectus [21]
Your slope of this graph is: 4/3x
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Helppppppppppoppppp??
    15·1 answer
  • A desk is on sale for $380 which is 20% of the original price. Which equation can be used to determine the amount of money saved
    9·2 answers
  • Properties in mathematics 0+14=14 is what type of property
    13·1 answer
  • Write a compound inequality to represent the following verbal expression:
    13·1 answer
  • Solve: log(2)(3x + 8) = 5 Which is an equivalent equation?
    9·2 answers
  • Gail is going to buy a new camera. The camera costs $150 plus a 10% sales tax. What is the total price that gail will pay for he
    8·2 answers
  • Determine whether each table of values represents a linear function. For those that do not explain why not.
    11·1 answer
  • Is it weird that im scared of my boy bsf
    7·2 answers
  • Find the slope of the line that contains the points (-4, -1) and (-4,-2).
    14·1 answer
  • Rick's cat weighs 7 pounds. His neighbor says her puppy weighs 103 ounces.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!