1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
abruzzese [7]
3 years ago
6

How many squares are on the chessboard

Mathematics
1 answer:
natka813 [3]3 years ago
4 0
64
8x8 size bored
That’s is your answer
Thanks jaddan.
You might be interested in
Mr. Jackson's PE class is practicing for a 3-mile relay race. Each member of the team has to run 1/6 of a mile. How many student
EleoNora [17]

Answer:at least 2 1/2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which is equivalent to (9y2 – 4x)(9y2 + 4x), and what type of special product is it?
QveST [7]
This is an example of the difference of squares.

a^2 - b^2 = (a-b)(a+b)

So to find the product of <span>(9y</span>²<span> – 4x)(9y</span>²<span> + 4x), we use the formula for the difference of squares.

</span>(9y^2 - 4x)(9y^2 + 4x)\\\\=(9y^2)^2 -(4x)^2\\\\=\boxed{\bf{81y^4 - 16x^2}}<span>
</span>
7 0
3 years ago
Solve the equation: x+33=40
11Alexandr11 [23.1K]
The answer would be 7. Another way to think of it is subtract 40-33. That gets you 7.
6 0
3 years ago
Fernando has been saving money to buy an e-book reader. A store has just marked down the price of its readers by 40%. Each reade
notsponge [240]

Answer: 65

Step-by-step explanation:

First you have to multiply. 150 x 0.4 = 60

Then you have to subtract 60 from 150, you get 90. Then subtract 25. 90 - 25 = 65.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The map shows the location of the mall, library, and school in the city; Brittany travels from the school to the mall and then f
Shkiper50 [21]

Answer:A) 8 miles

Step-by-step explanation:

8 miles

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Answer with work please
    14·1 answer
  • winston's soup recipe make 6 servings and uses 4 carrots and 2 potatoes. how many will winston need for 15 servings
    13·1 answer
  • A radiator contains 8 quarts of fluid, 40% of which is antifreeze. How much fluid should be drained and replaced with pure antif
    7·1 answer
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • A person has a bag containing dimes and nickels. There are a total of 106 coins in the bag, and the total value of coins is $7.9
    11·1 answer
  • At what value of x do the graphs of the equation below intersect ?<br> 2x-y=6<br> 5x+10y=-10
    12·1 answer
  • Mathematical name of the shapes
    10·1 answer
  • Let u=(5 -12) and c=-3 what is cu?<br> a)39<br> b)-39<br> c)21<br> d)51
    9·2 answers
  • What is it in standard form
    10·2 answers
  • I need help no links or files brainly will remove it
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!