Answer: 20 cups of grape juice are needed for 8 cups of peach juice.
Step-by-step explanation:
5 times 4 is 20.
We must do this step because you need 2 cups for 1 batch, and times 4 that is 8. So then we multiplied 5 times 4.
So, 20 cups of grape juice are needed for 8 cups of peach juice.
Hope this answer helps you out!
A )
3 j + 5 p = 7.60
j + 2 p = 2.90
B )
j = 2.90 - 2 p
3 ( 2.90 - 2 p ) + 5 p = 7.60
8.70 - 6 p + 5 p = 7.60
p = $1.10
j = 2.90 - 2.20
j<span> = $0.70</span>
C )
The bill for 1 glass of orange juice and 1 pancake special would be:
0.70 + 1.10 = $1.80
Answer:
C).
Step-by-step explanation:
One of the points on the graph that the path of bike b crosses is (6,60).
When you divide this to find the unit rate you get 10/1 therefore the equation of bike b= y+10X
The formula is base x height
The answer is 692.857143
Hope this helps! :)