1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
3 years ago
11

The price of a stock on February 1 is $48. A trader sells 200 put options on the stock with a strike price of $40 when the optio

n price is $2. The options are exercised when the stock price is $39. The trader's net profit or loss is
Business
1 answer:
gizmo_the_mogwai [7]3 years ago
3 0

Answer:

$200

Explanation:

Given that,

Price of a stock on February 1 = $48

Trader sells = 200 put options

Strike price = $40

Option price = $2

Options are exercised when the stock price = $39

Net profit (Loss):

= Stock price - Strike price + Premium

= $39 - $40 + $2

= $1

The net gain for one put option is $1.

Therefore, the total net gain for 200 put options is as follows:

= 200 × $1

= $200

Hence, the trader's net profit is $200.

You might be interested in
PLEASEHELP
Murljashka [212]

Answer:

CReative department?

Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
When the market is more optimistic about a firm, its share price will ______; as a result, it will need to issue _______ shares
galben [10]

Answer:

The answer is rise, fewer

Explanation:

When the market is more optimistic about a firm, its share price will RISE OR INCREASE as a result, it will need to issue FEWER shares to raise funds that are needed.

Share price can increase as a result of positive economic environment. For example, the company is making consistent profit, prevailing economic or environmental conditions are favouring the company.

When this happens, company will issue lower shares to raise fund because many investors will be looking to buy their shares.

6 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
AP Kelly Jones and Tami Crawford borrowed $15,000 on a 7-month, 8% note from Gem State Bank to open their business, JC's Coffee
Gnom [1K]

Answer:JC Coffee house journal$

Date

a. June 1 2022

Bank Dr. 15,000

Gem state bank Cr. 15,000

Narration. Acquisitions of $15,000, 8%, 7c months loan.

b. June 30, 2022

Interest Dr 1200

Gem bank Cr. 1200

Interest on loan for the month of June

C. Interest as at December 31 2022

8% * $15,000*7

=$8400

Jan 1 2023

Gem state bank Dr 23,400

Bank. Cr. 23,400

Narration. Payment of $15,000, at 8% , 7 months and associated interest on maturity.

3 0
3 years ago
McConnell Corporation has bonds on the market with 18 years to maturity, a YTM of 9.8 percent, a par value of $1,000, and a curr
djyliett [7]

Answer:

13.70%

Explanation:

We use the PMT formula which is to be shown in the attachment

Given that,  

Present value = $1,326.50

Future value = $1,000

Rate of interest = 9.8%  ÷ 2 = 4.9%

NPER = 18 years × 2 = 36 years

The formula is shown below:

= PMT(Rate;NPER;-PV;FV;type)

The present value come in negative

So, after solving this, the PMT is

= $68.48  × 2

= $136.92

Now the coupon rate is

= $136.92 ÷ $1,000

= 13.70%

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A work center uses kanban containers that hold 200 parts. To produce enough parts to fill a container, 60 minutes of setup plus
    13·1 answer
  • The following information was reported in the December 31, 2017, financial statements of National Airways, Inc. (listed alphabet
    13·1 answer
  • What role does the idea of machine/machinery play in constructivist settings?
    5·1 answer
  • The management of Kabanuck Corporation is considering dropping product V41B. Data from the company's accounting system appear be
    10·1 answer
  • Consider the following hypothetical transactions of the Balance of Payments of Country A: 1. Country A's firms export to Country
    8·1 answer
  • A court is likely to find that the state’s interest in reducing illegal drug activity, along with the associated criminal activi
    5·1 answer
  • Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $500 at the end of the year (before adjustment), and bad debt expense is
    6·1 answer
  • McNulty, Inc., produces desks and chairs. A new CFO has just been hired and announces a new policy that if a product cannot earn
    9·1 answer
  • Dave Ramsey's investing principles.
    13·1 answer
  • a. As prices rise, the cost for businesses to finance new equipment increases, causing a drop in quantity demanded of real GDP.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!