1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shalnov [3]
3 years ago
7

Which is a more precise measurement 57.65lb or 34.9lb

Mathematics
1 answer:
ivann1987 [24]3 years ago
4 0
34.9 pounds is precise
You might be interested in
The cost of hiring a plumber is shown by the equation � = 100� + 75, where n is the number of hours
harina [27]

Answer:

The minimum number of hours the plumer can work is 1 hour and 15 minutes and the maximum number of hours is 6.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Benito spent $1761 to operate his car last year. Some of these expenses are listed below. Benito's only other expense was for ga
Serggg [28]
The averge per mile is 4.06
8 0
3 years ago
If b equals 16.3 and a equals 21.7 what is angle A
Rama09 [41]
I think 53.088 is the answer
4 0
4 years ago
What is 1 2/3 - (-5 2/3)
arsen [322]

Answer:

the answer is 7.33

Step-by-step explanation:

I used a calculator

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1.6 liters of drink were equally distributed into 20 cups how many liters of drink would be in each cup
zimovet [89]

Answer:

0.08

Step-by-step explanation:

1.6 liters of the drink was distributed in 20 cups

The litres of drink in each cup can be calculated as follows

= 1.6/20

= 0.08

Hence 0.08 liters of drink would be in each cup

6 0
3 years ago
Other questions:
  • An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
    15·1 answer
  • Convert to a decimal: 0.52%
    11·2 answers
  • If you spend $25 a day ,how long would it take to spend 1000,000
    12·1 answer
  • The mean cholesterol levels of women age 45-59 in Ghana, Nigeria, and Seychelles is 5.1 mmol/1 and the standard deviation is 1.0
    6·1 answer
  • What is the area of the figure?<br> A) 18 in2 <br> B) 24 in2 <br> C) 30 in2 <br> D) 36 in2
    9·2 answers
  • What is the value of x when 1/3x = 9 1/2​
    13·1 answer
  • If the total cost of a $32 item is $33.60, what is the total cost on a $55 item?
    7·1 answer
  • If my teacher is giving 6 prizes and I am the first one to get the prize. She says it’s in an envelope ✉️ what is it I will give
    9·1 answer
  • Rationalizing factor of 3-√5​
    12·1 answer
  • Solve pls brainliest
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!