1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
3 years ago
10

For 3/4 of a pound of peanuts, jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)?

Mathematics
1 answer:
Studentka2010 [4]3 years ago
4 0

3.12 dollars you have to divide 2.35 by 3 and then multily it by 4 to get 3.12 cents

You might be interested in
PLEASE HELP ME! I BEG YOU! ILL EVEN GIVE BRAINLIEST!! HELP ASAP!!!
andreev551 [17]
D because u have to look the fraction
6 0
3 years ago
Triangle DEF is a scaled copy of triangle ABC. Which angle in the scaled copy corresponds to angle C?
Alexxx [7]
Its F! F is corresponds to the angel C!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
³√125×2³ is? please help no idea​
atroni [7]
The answer is 40

³√125=5
2^3= 8
5x8= 40
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maria spends ​$20 on lottery tickets every week and spends ​$134 per month on food.
givi [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

Finish the question. What are you supposed to find.

7 0
3 years ago
Michael is watching a movie that is 2 1/3 hours long. If he has already watched 1 2/9 hours of the movie, how much of the movie
MrMuchimi

Answer:

1.1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me plz
    15·2 answers
  • What's the greatest common multiple of 84
    8·1 answer
  • What is 76-183+56-1,543 (15 points)
    11·2 answers
  • On a certain machine,an input of 3 has an output of -6. An input of -2 has an output of 4. An input of 0 has an output of 0. whi
    5·1 answer
  • HELP PLEASE WITH MATH
    5·1 answer
  • 30POINTS HELP!!! WILLBEMARKEDBRAINLIEST Which figure has a greater volume and by how much?
    14·2 answers
  • A bag had 100 mangoes. 2/5 is rotten and 1/3 of the remainder is green. How mangoes are ripe?
    8·1 answer
  • Write 4/6 in the lowest terms
    9·2 answers
  • Can I get help with this ​
    10·1 answer
  • Activity
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!