1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fynjy0 [20]
3 years ago
9

A stand was selling 8 mangos for 10 dollars at a farmer's market.

Mathematics
1 answer:
MaRussiya [10]3 years ago
5 0
(Ms)Kisha is correct.

How?

Well, I figured this out by using common sense. 8 mangoes are 10 dollars. Since the price is higher than the amount, so it has to be at least more than one.

We could write more ratios. You can always write more ratios. You just multiply/divide both sides. Examples below:
2:5
16:20
You might be interested in
The coordinates P(0, 1), Q(3, 2), R(5, -4) form a right triangle.
Arisa [49]

Answer:

Yes it forms a right angle triangle.

4 0
2 years ago
Edward has several missing assignments in his math class with a total of 274 problems to complete. His goal is to complete 4 pro
brilliants [131]
Part a I am pretty sure it is a pattern so 4 plus 2 is 6, 6 plus 3 is nine and then 9 plus 4 is 13 Then 13 plus 5 is 18

Answer is 18

In part b he will not finish his work he has to get to 274 and he only gets to about 50 something
Hope this helps
5 0
3 years ago
Pls help meeeee and thank you so so so much
Oksana_A [137]

Answer: 1/3 x + -1

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me this is due today
Evgen [1.6K]
Split the room into 2 rectangles 
area =  5*4 + 3*3  = 29 sq ft

So the cost is 29*8 =  $232
6 0
3 years ago
Help me please *an image is attached*
Mashutka [201]

Answer:

its C

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the inequality for the following: You have $25 to spend. You are going to spend $10 on a shirt and then purchase earrings
    13·1 answer
  • What is the domain of C(b)=50+0.15b
    9·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    13·2 answers
  • Help me please!!!!!!!
    11·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • -4.7 divided by 1\4 ????????????????
    6·2 answers
  • Two identical quarter circles are cut from a rectangle as shown
    10·1 answer
  • Use the vertical line test to determine if the relation {(-6 -2), (-2, 6), (0, 3), (3, 5)} is a funtion. Explain your response
    12·1 answer
  • Help me with this math work please
    6·2 answers
  • (geometry) please help and explain the work thank you ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!