1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
10

At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of

a pound of potatoes at Value Market?
Mathematics
1 answer:
Mashcka [7]3 years ago
4 0

Answer:

$1.66 per pound of potatoes.

Step-by-step explanation:

I think you can just ignore the part at the beginning, this is probably a multi-part question.

unit price is just amount/cost so all you need to do is substitute that.

7/4.20 = 1.66$ per Pound

Good luck with your schoolwork/homework!

-----------------------------------------------------------------

Sorry in advance for bad explanations or wrong answers.

You might be interested in
Can anyone please explain this to me??
gregori [183]

Answer:

its either def or fed

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Victor is thinking of a number. If he multiplies his number by nine and then subtracts 7, he
dalvyx [7]

Answer:12

Step-by-step explanation:

12x9=108

108-7=101

Your welcome

8 0
3 years ago
Which situation best represents causation?
lesantik [10]
Where are the situations??
3 0
2 years ago
Can someone help me with this problem??
Butoxors [25]
Never mind, i don't know i'm sorry
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?
Svetllana [295]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

ΔTRQ is an isosceles right triangle, so if we find the value of RT then the value of 'x' will be the same

We can find RT by creating a proportion based on the ratio of sides in a 30-60-90° triangle which, respectively, is 1 : \sqrt{3} : 2

2\sqrt{3}/RT = \sqrt{3}/2

cross-multiply:

\sqrt{3}· RT = 4\sqrt{3}

RT = 4

Therefore, x = 4

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Can you guys Divide and check using Multiplication for these 2 Problems? 1st: 326 Divided by 53. And 192 Divided by 38
    8·1 answer
  • The vertex of this parabola is at (-2, 5). Which of the following could be it’s equation? A. Y=3(x+2)^2-5 B. Y=3(x-2)^2-5 C. Y=3
    5·2 answers
  • 12-2x=2(x+1). solve for x
    9·1 answer
  • What are the 2 square roots
    15·1 answer
  • What’s the smallest out of 45, -45, and 90
    12·2 answers
  • HELP ME I NEED TO KNOW
    7·2 answers
  • You plan to buy $12,000 in computers at a local chain store. There are two stores located about the same distance from your offi
    9·1 answer
  • You have two biased coins. Coin A comes up heads with probability 0.1. Coin B comes up heads with probability 0.6.However, you a
    11·1 answer
  • What characteristics can be seen in the graphs for a system that have one solution, no solution or infinitely many solutions?
    6·1 answer
  • Fahim is 6 feet tall. At noon, he stands with the sun behind him casting a shadow. The distance from the top of Fahim's head to
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!