1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
10

3. Simplify the followinga)[(116)3 x 114]x 1212​

Mathematics
2 answers:
Fiesta28 [93]3 years ago
7 0

Answer:

48082464 is the answer

Step-by-step explanation:

=[(116)3×114] × 1212​

=[348×114] × 1212

=39672 × 1212

=48082464 is the answer

hope it will help :)

Rus_ich [418]3 years ago
7 0

Hey There!!

All you really need To do is: Divide [(116)] 3 x 114] x 1212) ( 20 + 51 + 43) ÷ 7

Hope It Helped!~ ♡

ItsNobody~ ☆

You might be interested in
Solve for the equation 1+(11-7x)^1/4=4 for x.
Gwar [14]
-10.

(11-7x)^1/4 =3
(11-7x)=81
-7x=70
X=-10
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Income amelia has a job babysitting for a neighbor. She is paid $20 plus $2.50 for each hour on the job. If amelia wants to earn
yarga [219]
Ok so firsst you do 40-20=20 20÷2.50=8 so that means amelia needs to babysit 8 hours to get $40
hope this helpd
4 0
3 years ago
A double cheeseburger has 540 calories, a milk shake has 490 calories and a serving of fries has 380 calories. If you burn 130 c
Inessa05 [86]

Answer:

10.846 hours

Step-by-step explanation:

first you add all the calories= 1410 calories

then you divide 1410 calories by 130 (the calories you can burn in one hour)

your answer is 10.846 which means that it takes 10.846 hours to consume 1410 calories.

4 0
2 years ago
9 times 27 + 2 times 31-28 = n what is the value of n
Andrews [41]
9×27+2×31-28= n
243+62-28=n
277=n
n=277
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
tim brought a car 25000 and it depreciation $350 per year. What is the value of the car after 6 years?
blondinia [14]

Answer:

22900

Step-by-step explanation:

multiply 350 by 6 and get 2100

subtract 2100 from 25k and get 22900

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a carpenter has a board that has 8ft long. he cuts off two pieces. one piece is 3 wholes and 1 half long. and the other one is 2
    7·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • What is the sum of the angle measures in a 22-gon?<br><br> 360°<br> 2,200°<br> 3,600°<br> 3,960°
    11·1 answer
  • Select all relations that represent functions.
    12·1 answer
  • Quadratic inequalities
    5·1 answer
  • Label ABC with the following information.<br> BC = 38<br> AC = 50<br> Find m/C.
    13·1 answer
  • The cost per slice of pizza is proportional to the number of slices as shown in the graph. What do the points ( 0, 0 ) and ( 1,
    10·1 answer
  • Use the Distributive Property to evaluate the expression.
    7·2 answers
  • In the above figure, m AOC=26 and m BOD= (2x+39). If AOC and BOD are vertical angles whats the value if x?
    14·1 answer
  • Factoring PolynomialsFind the roots of a quadratic equation with leading coefficient greater than 1
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!