1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
14

Jinnah Company applies overhead on the basis of 200% of direct labor cost. Job No. 501 is charged with $180,000 of direct materi

als costs and $240,000 of manufacturing overhead. The total manufacturing costs for Job No. 501:
Business
1 answer:
Strike441 [17]3 years ago
3 0

Answer:

The correct answer is $540,000

good luck

You might be interested in
. List and describe two types of cues that people use when speaking to others. (2 points)
BartSMP [9]
1. Direct
2. Indirect

I think this is correct.
5 0
3 years ago
According to the chart below, which sets of IQ scores fall in the bottom 50th percent of frequency?
lubasha [3.4K]
The green one
Because 65-69 is close to 50%
And the answer should be A
I
Think
Hope this helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Program Evaluation Review Technique (PERT) is a _____ technique because it analyzes a large, complex project as a series of indi
babunello [35]

Answer:

scheduling technique

Explanation:

Project Evaluation Review Technique and Critical Path

Method (CPM) are scheduling techniques used to plan, schedule,

budget and control the many activities associated with projects.

Projects are usually very large, complex, custom products that

consist of many interrelated activities to be performed either

concurrently or sequentially.

3 0
3 years ago
From 1970 to 1998 the U.S. dollar Group of answer choices gained value compared to the Italian lira because inflation was higher
balu736 [363]

Answer:

A. Gained value compared to the Italian lira because inflation was higher in Italy.

Explanation:

8 0
3 years ago
Fitzgerald Supermarkets (FS) operates at capacity and decides to apply ABC analysis to three product lines: baked goods, milk an
Alex777 [14]

Answer:(1) Baked Goods profit $6,700, Milk and Fruit juice profit $200, Frozen Products profit $8,900 (2) Baked Goods profit $160, Milk and Fruit juice profit $2,870, Frozen Products Profit $12,860. (3) it provide insight to FS managers that Frozen Products is the most profitable among the three product lines.

Explanation:

(1) Baked Goods. Milk and Fruit juice. Frozen Products

$ $ $

Revenue. 60,000. 66,500. 50,500

Less : Cost of good sold 41,000. 51,000. 32,000

------------- -------------- ---------------

Gross Margin. 19,000. 15,500. 18,500

Less: Store Support. 12,300. 15,300. 9,600

----------- ------------ -------------

Profit. 6,700. 200. 8,900

------------- --------------- ----------------'

(2)

Baked Goods. Milk and Fruit juice. Frozen Products

$ $ $

Revenue. 60,000. 66,500. 50,500

Less Cost of good sold 41,000. 51,000. 32,000

------------- ---------------- -----------

Contribution. 19,000. 15,500. 18,500

Less Overhead

Ordering cost. 4,180. 2,280. 1,,330

Delivery&Receipt. 9,120. 4,560. 2,736

Shelf Stocking. 3,230. 2,850. 380

Customer Support & Assistant 2,310. 3,030. 1,194

------------ -------------- ------------

Profit. 160. 2,870. 12,860

------------------ ----------------- ---------------

(3) The new insight to FS managers is that Frozen Products is the most profitable among the three products lines

Workings

Ordering cost ($95 × 44) = 4,180 ($95 × 24) = 2,280 ($95 × 14) = 1,330

Delivery &Receipt ($76 × 120) = 9,120 ($76 × 60) = 4,560 ($76 × 36) = 2,736

Shelf Stocking ($19 × 170) = 3,230 ($19 × 150) = 2,850 ( $19 × 20) = 380

Customer Support &Assistant ($0.15 × 15,400) = 2,310 ($0.15 × 20,200) = 3,030 ($0.15 × 7,960)= 1,194

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If demand for farmer​ john's maple syrup is​ inelastic, then when farmer john raises the price of maple​ syrup, his total revenu
    8·1 answer
  • Conducting research about an occupation, company, or job can increase your employability by up to _____.
    14·1 answer
  • What is the difference between supply and quantity supplied?
    6·1 answer
  • Which transactions are typically accounted for by using the relative sales value method to calculate unit purchase cost?
    11·1 answer
  • Find the product of 28 and 97.
    15·2 answers
  • A complex product that is best described in writing will be difficult to explain to consumers who are unable to read. For this r
    11·1 answer
  • 3. Based on sales, what products do customers want? How accurately did the
    14·1 answer
  • If offered employment by Amazon, would you be legally eligible to begin employment immediately?
    14·1 answer
  • How might a customer react to a salesperson's<br> weak handshake?
    12·2 answers
  • When it comes to managing a corporation, the corporation relies on its board of directors and officers.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!