1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
3 years ago
14

What is the selling price or the cost price depending on the information if the selling price is $21 and the game is 5%?

Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
3 0
This should do the trick

You might be interested in
Suppose you want to get a loan for $ 5 , 000 at an interest rate of 5.3 % for 2 years to be paid back in 24 monthly installments
swat32

Answer:

monthly payment =  $56.445

Step-by-step explanation:

given data

loan = $5000

interest rate r = 5.3 % = 0.053

time  t = 2 year = 24 months

solution

we will use here amount of the monthly payments formula that is

monthly payment = principal × \frac{r}{1+(1-r)^{-t}}      ................1

put here value and we get

monthly payment = 5000 × \frac{0.053}{1+(1-0.053)^{-24}}\\

monthly payment =  $56.445

4 0
3 years ago
An airplane on auto pilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?
ExtremeBDS [4]
695 kilometers per hour
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ME WITH THIS I WILL GIVE BRAINLIEST
goldenfox [79]
A because a colored circle means it’s greater than
7 0
3 years ago
You guessed the height of the building to be 23 feet, but it was actually 35 feet. What was your percent error? Round to the nea
marin [14]
The percent error is 34.28 %.
Hope this helps! Be safe out there.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cathy earns $32 after babysitting for 5 hours. How much money does she earn per hour?
telo118 [61]
The answer would be $6.40
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the values of x in this equation: x - (15/x)= 2
    10·2 answers
  • Tom buys a pen holder for $5 and 10 pens for $1 each. The sales tax for the whole purchase is $3.
    15·2 answers
  • In a class, 60% of the students are girls. There are 18 girls in the class. How many boys are in the class? How many students ar
    8·2 answers
  • 33.63 miles in 3 hours what is the speed in miles per hour
    11·2 answers
  • A right triangle has sides of length 3, 4, and x. Find x, if x were the hypotenuse.
    8·2 answers
  • To solve an equation, use the properties of equality. What is the first step to solving 3.7x - 15.9 = 2.97?​
    8·1 answer
  • Can someone help me <br> What one
    14·1 answer
  • What are the coordinates of the vertex if the focus is at (5, 1) and the directrix is at y = -5?
    13·1 answer
  • Is (-1,2) a solution to the following system of equations? Show and explain why or why not.
    13·1 answer
  • What is the value of the last digit in 3,500.45
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!