1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
3 years ago
9

Who is greater 2/3 or 7/8

Mathematics
2 answers:
fredd [130]3 years ago
4 0
7/8 because they are both 1/3 or 1/8 away from a whole but since 8 is a bigger number it needs to be divided into smaller sections and that means that you have less space to make a whole so 7/8 is greater than 2/3
trapecia [35]3 years ago
3 0
7/8 is greater because if you put the two fractions' denominator as the same one, than it is (2*8)/(3*8) and (7*3)/(8*3) which is 16/24 and 21/24 so 21/24 is greater which is also 7/8
You might be interested in
At a bake sale for every 8 cupcakes sold you earn 5.00. If u made 45 how many cupcakes did you sell?
grandymaker [24]
45 divided by 5 is 9 and 9 times 8 is 72 so the answer is 72.
3 0
4 years ago
Jonah flipped a coin 10 times. He flipped heads 3 times and tails 7 times. What is the experimental probability that Jonah will
steposvetlana [31]
<h3>♫ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ♫</h3>

➷ 3/10 = 0.3

The experimental probability would be 0.3

<h3><u>✽</u></h3>

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

7 0
3 years ago
What is the difference in finding the exact vs approximate volume?
Bess [88]

Answer:

An exact number is one that has no uncertainty. An example is the number of tires on a car (exactly 4) or the number of days in a week (exactly 7). An approximate number is one that does have uncertainty. ... The number can be the result of a measurement.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Solve: what is 32% of 60?
Viktor [21]
32% of 60
32% × 60
0.32 × 60
19.2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 pounds of potatoes cost $8.00, How much does 1 pound cost?​
quester [9]

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

20 pounds = $8.00

1 pound = $8.00÷20

1 pound = $0.40

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help and it is y intercept and x intercept
    5·1 answer
  • 3/10 + 2/5 what is the answer?
    14·1 answer
  • 54 (7x^-^5/(4rx)^3)=54·_=__
    15·2 answers
  • What is the average rate of change of f(x), represented by the table of values, over the interval [-3, 2]?
    6·2 answers
  • What is the solution to the equation x/2-4=6​
    8·2 answers
  • Write the point-slope equation of the line that goes through (1, 4) with a slope of -10
    7·2 answers
  • Use the drop-down menus to locate integers on the number line.
    14·2 answers
  • The area of a rectangle is at least 115 square centimeters. The width of the rectangle is 5 centimeters and the length of the re
    6·1 answer
  • There are 5 Germans and 5 Italians in an English class. If a group of 3 is going to be created, what is the probability that eve
    15·1 answer
  • 1) Find the volume of the rectangular pyramid below.<br><br> 21 cm<br> 1 cm<br> 29 cm
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!