1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
4 years ago
9

Is 61/100 bigger than, less than, or equal to 2/5

Mathematics
1 answer:
sergey [27]4 years ago
5 0
\dfrac{2}{5}=\dfrac{40}{100}

so \dfrac{61}{100} is bigger
You might be interested in
33 points my notes question part points submissions used use stokes' theorem to evaluate s curl f · ds. f(x, y, z) = zeyi + x co
expeople1 [14]

Answer:

f x y z 4y cos (< x >) y x sin z z xy k s is the hemisphere x2 y2 z2 25 z ≥ 0 oriented upward

use stokes theorem to evaluate f dr

s is the hemisphere x 2 y 2 z 2 16

consists of the top and the four sides but not the bottom of the cube with vertices oriented outward

stokes theorem triangle with vertices

f xyz x y 2 i y z 2 j z x 2 k where k is the triangle with vertices

∫ f ∙ dr c when f x y z 2xi 3zj xk and c is the triangle with vertices 0 0 0 1 1 1 and 0 0 2

s is the part of the paraboloid z 1 − x2 − y2 that lies above the xy plane oriented upward

3 0
3 years ago
Help me out pleaseeeee
vladimir2022 [97]

Answer:

86 degrees

Step-by-step explanation:

just do 110 degrees - 24 degrees to get 86 degrees

6 0
3 years ago
What is 1,200,354,226,320 divided by 666,222,346
aleksklad [387]

1,200,354,226,320 divided by 666,222,346 is 1801.73216

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
An experiment involves flipping a coin three times.
steposvetlana [31]

Answer:

or 2/3

Step-by-step explanation:

because two flips out of 3 all together is 2/3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
three apples and four bananas cost $4.85 . three apples and ten bananas cost $8.75.Find the cost of an apple.
konstantin123 [22]
8.75-4.85= 3.90= cost of 6 bananas
3.9/6=0.65= cost of one banana
.65*4=2.60= cost of 4 bananas
4.85-2.60= 2.25= cost of 3 apples
2.25/3=.75= cost of an apple
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone explain a little? I forgot how to solve this. :/ ​
    10·1 answer
  • A can holds 3 tennis balls. A box holds 4 cans. A case holds 6 boxes. How many tennis balls are in 10 cases?
    10·2 answers
  • How is y=1/2x+3 and 2y=x+6 equivalent?
    10·2 answers
  • Combinatia pet store has 88 ​puppies, including 33 ​poodles, 22 ​terriers, and 33 retrievers. if rebecka selects one puppy at​ r
    9·1 answer
  • I don’t. Think I posted this one
    7·1 answer
  • What property is 15+0=15
    12·2 answers
  • Consider the following graph of y = f (x). Please help
    6·1 answer
  • Which pair of triangles can be proven congruent by ASA?
    11·1 answer
  • Jamal spends $63.50 on craft supplies.  He makes $125.00 selling crafts.  How much profit did Jamal make?  ​
    11·2 answers
  • A rectangle with a length of 28 and perimeter of 64 what is the width and what is the area
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!