1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
9

What is the percent decrease if the original price is $582 and it went down 30%

Mathematics
1 answer:
Semenov [28]3 years ago
5 0

Answer:

30%

Step-by-step explanation:

What is the percent decrease if the original price is $582 and it went down 30%

or decreased 30%

Check:

582 x 0.70 = 407.4

582-407.4=174.6

174.6/582= 0.3

You might be interested in
Say you have a tic toe box of 3 by 3 how do you make each diagonal and vertical line equal 15 only using # 1-10
SpyIntel [72]

| 8 |  | 1 |  | 6 |
-------------------
| 3 |  | 5 |  | 7 |
-------------------
| 4 |  | 9 |  | 2 |

7 0
3 years ago
Need help filling in the blanks: selling price using markup.
Xelga [282]

Answer:

Refer to the explanation.

Step-by-step explanation:

Let's take each one at a time.

1.

To solve for the complement, we simply subtract our markup rate by 100%.

100% - 30% = 70%

Now to solve for the selling price, we use the formula

SellingPrice=\dfrac{Cost}{ComplementOfMarkupRate}

SellingPrice=\dfrac{86.74}{0.70}

Selling Price = $123.91

2.

We do the same process with the first number.

100% - 40% = 60%

SellingPrice=\dfrac{Cost}{ComplementOfMarkupRate}

SellingPrice=\dfrac{220.00}{0.60}

SellingPrice = $366.67

3.

The same as the first two.

100% - 20% = 80%

SellingPrice=\dfrac{Cost}{ComplementOfMarkupRate}

SellingPrice=\dfrac{89.50}{0.80}

SellingPrice = $111.88

4.

Now to solve for the markup rate, we use the formula:

MarkupRate=\dfrac{Markup}{SelingPrice}

In this case we first need to find the markup. The markup is the difference between the selling price and the cost.

Selling Price = $235.28

Cost = $199.99

Markup = $235.28 - $199.99

Markup = $35.29

Now the we know our markup, we can then solve for the markup rate using the formula.

MarkupRate=\dfrac{Markup}{SelingPrice}

MarkupRate=\dfrac{35.29}{235.28}

MarkupRate = 0.1499 x 100 = 14.99% or 15%

5.

Now for the last one, we need to find for the cost. Let's use the selling price formula to find for the cost.

SellingPrice=\dfrac{Cost}{ComplementOfMarkupRate}

Selling Price = $30.77

Complement = 65% or 0.65

This will then give us.

30.77=\dfrac{Cost}{0.65}

We multiple both sides of the equation by 0.65 to leave our cost alone.

30.77 x 0.65 = Cost

Cost = $20

4 0
3 years ago
Vonda works between 30 and 32 hours per week at a hair salon. She pays a one time $250 chair rental fee, and earns $40 per hour
Vlad1618 [11]

Answer:

The practical domain of the function is [30,32].

Step-by-step explanation:

The given function is

p(h)=40h-250

where, p(h) represents the Vonda's weekly pay as a function of hours worked.

She pays a one time $250 chair rental fee, and earns $40 per hour that she works.

Domain is the set of all possible inputs.

The possible domain of the given function is all real numbers but the number of hours can not be negative, therefore  h>0.

It is given that Vonda works between 30 and 32 hours per week at a hair salon. So,

30

Therefore practical domain of the function is [30,32].

3 0
3 years ago
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
Arlecino [84]

Answer:

3.15

Step-by-step explanation:

10.08 / 3.2 = 3.15

7 0
2 years ago
A bank loaned out $37,500, part of it at the rate of 11% annual interest, and the rest at 9% annual interest. The total interest
kondaur [170]

Answer:

The Loan amount at 11 % interest rate is $ 18,500   And

The Loan amount at 9 % interest rate is $ 19,000

Step-by-step explanation:

Given as :

Let The loan given at interest rate of 11 % annual  = $ x

And The loan given at interest rate of 9 % annual = ($37,500 - $ x)

Total interest fro both loan = $3745

I.e  CI 1 + CI 2 = $3745

Now, From compound interest method :

Amount= Principal\times (1 + \frac{Rate}{100})^{Time}

A 1 = $ 1\times (1 + \frac{11}{100})^{1}

Or,  A 1 = $ 1.11 x

<u>Similarly</u>

A 2 = ($37,500 -x ) \times (1 + \frac{9}{100})^{1}

Or, A 2 = 1.09 × ($37,500 - $ x)

∵  Compound Interest = Amount - principal

Or, $ 3745 = CI 1 + CI 2

Or,  $ 3745 = ($ 1.11 x - $ x) + ( 1.09 × ($37,500 - $ x) -  ($37,500 - $ x) )

Or,  $ 3745 = $ .11 x+  ($37,500 - $ x) ( .09 )

Or,  $ 3745 = $ .02 x + $ 3375

or,  0.02 x =  $ 3745 - $ 3375

∴   x = $ \frac{370}{.02}

SO,  x = $ 18,500

And $ 37500 - x = $ 19,000

Hence The Loan amount at 11 % interest rate is $ 18,500   And

           The Loan amount at 9 % interest rate is $ 19,000   Answer

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Carla purchased a hat for $12, a purse for $26, and a dress for $125. The sales tax rate was 5.6 percent. What was the total amo
    9·2 answers
  • A point G is 40m away from a building, which is 15m high. What is the angle of elevation to the top of the building from G?
    13·1 answer
  • How do you write the standard number 3,500 in scientific notation? A. 3.5 × 101 B. 3.5 × 105 C. 3.5 × 103 D. 3.5 × 104
    6·1 answer
  • Oliver’s room is 3 yards wide. The perimeter of the room is 14 yards.
    10·1 answer
  • 26•26^8 i’m not sure how to solve this
    10·2 answers
  • How to expand the following problem
    8·1 answer
  • How many boys are there in an introductory geology course if 360 students are enrolled and there are five boys to every seven gi
    7·2 answers
  • Trevor ran a race in 1 4/5 hours. He ran a total of 8 1/3 miles. How far did he run in one hour?
    12·2 answers
  • TRUE or FALSE: A linear equation written in "slope-intercept form" would look similar to y = mx + b.
    10·2 answers
  • If $10,000 is invested at 6% annual interest compounded yearly, what is the account balance after 4 years, assuming no additiona
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!