1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
8

Which is faster 80km/h or 60 mi/h and why?

Mathematics
2 answers:
Vlada [557]3 years ago
8 0
80km/h because km is more than miles
Arturiano [62]3 years ago
5 0
60 mi/h because there are 1.6 km in a mile. So 60*1.6 = 96 km/h which is greater than 80km/h. Hope this helped!
You might be interested in
Once I lower the points because I'm going broke and won't be able to ask any questions , NOBODY ANSWERS.
Georgia [21]

Answer:

uh just answer a question

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Security fence encloses a rectangular area on one side of a park in a city. three sides of fencing are​ used, since the fourth s
LiRa [457]
Hi,
Let assume a the width and b the length of the rectangular area.
\left \{ {{2a+b=116} \atop {a*b=1682}} \right. \\\\

 \left \{ {{b=116-2a} \atop {a*(116-2a)=1682}} \right. \\\\

 \left \{ {{b=116-2a} \atop {a^2-58a+841=0}} \right. \\\\

 \left \{ {{b=116-2a} \atop {(a-29)^2=0}} \right. \\\\

 \left \{ {{a=29} \atop {b=116-2*29}} \right. \\\\

 \left \{ {{a=29} \atop {b=58}} \right. \\\\









6 0
3 years ago
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
Convert to the given Unit.
Rufina [12.5K]

Answer:

24 fl oz is equal to

1.5 pints

24 as c would be 3

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
If a woman making $25 an hour gets a
Leno4ka [110]

Step-by-step explanation:

She gets $220 in an 8 hour work day.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Red and grey bricks were used to build a decorative wall. The number of red bricks/number of grey bricks was 5/2 There were 140
    12·1 answer
  • F(x)=2x+3 find the f(4)<br><br> a.11 b.8<br><br> c.9 d.5
    12·1 answer
  • What is the area of the rectangle? Round to the nearest square inch.
    14·1 answer
  • Can someone help me please
    9·1 answer
  • Which angle is formed by a secant and tangent line?
    10·1 answer
  • What is the perimeter of the rhombus below?
    8·1 answer
  • Please help answer both questions
    8·2 answers
  • Which of the following statements is true for a point in the first quadrant of the coordinate plane?
    9·1 answer
  • Ted left at 8:00 a.m to walk to the dog park. It took him 30 minutes to get there.
    5·2 answers
  • PLEASE HELP OR IM GET F
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!