1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
3 years ago
5

What is the formula for the area A of a circle in terms of the radius r ?

Mathematics
2 answers:
sineoko [7]3 years ago
7 0

Answer:

The formula for the area of a  circle is:

\pi r^{2}

\pi =3.14159265359

1) Multiply pi by the radius squared

Art [367]3 years ago
6 0
Pie * R Squared is the equation
You might be interested in
Is 6.34 repeating a rational or irrational number?
Alchen [17]

Step-by-step explanation:

i think that is a irational number

5 0
3 years ago
marlene is painting square tiles for a project.each tile has a perimeter of 16 in.what is the length of each side.
elixir [45]

Answer:

64 i hope im right

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What subtracted by 26 equals -102​
Lesechka [4]

Answer:

-76

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Activity Log - Stretching
Svet_ta [14]

Answer:

here are random times

Step-by-step explanation:

15min

5min

muscular

burpies 5 min

moderate

25mins

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
936,292 round to the nearest ten thousand
Gala2k [10]

Answer:

940,000

Step-by-step explanation:

Since there is a 6 in 936,292, that gives you the right to make the ten thousandth higher if that makes sense

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Square root of 8 + square root of 50 - square root of 72
    10·1 answer
  • NEED HELP ASAP! SPAM WILL BE DELETED!
    10·1 answer
  • In △ABC, m∠A=57°, m∠B=37°, and a=11. Find c to the nearest tenth.
    12·1 answer
  • Does anyone know the answer to this ? I need help , missing angles .
    13·1 answer
  • I know the first part i need help with to others I give brainliest
    15·1 answer
  • OOP I NEED HELP I STUPID EDO
    7·2 answers
  • Please answer correctly !!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Due soon please help me
    7·1 answer
  • 4. Solve the equation.
    7·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs ​$31.74. What is the unit price of the pairs of socks​? Question content area bott
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!