1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
6

A jar contains n nickels and d dimes. There is a total of 234 coins in the jar. The value of the coins is $16.10. How many nicke

ls and how many dimes are in the jar?
Mathematics
2 answers:
Lostsunrise [7]3 years ago
5 0
Your two equations for this question would be:

n + d = 234
5n +10d = 16.10

So with that you must take your two equations and make them equal to eachother.

Hope this helped :)
Molodets [167]3 years ago
3 0
N+d=234
.05n+.10d=16.10
there are 88 dimes and 146 nickels
You might be interested in
What is the period of the graph y=1/2sin (pix)+3?<br><br> A- 3<br> B- 1/2<br> C-pi <br> D-2
dimaraw [331]

The period is 2.

Normally the period of sin(x) is 2pi, but the pi inside the sin(pix) is a horizontal compression by a factor of 1/pi.  So 2pi·1/pi = 2

The "1/2" and "+3" do not impact the period.  Those just impact the amplitude (vertical aspect) of the graph.

3 0
3 years ago
WE has endpoints at<br>W(10, 2) and E(5, -3).<br>How long is WE?​
s2008m [1.1K]

Answer:

WE=5\sqrt{2}

Step-by-step explanation:

Distance between two points:

The distance between (x_1,y_1) and (x_2,y_2) is given by=\sqrt{(y_2-y_1)^2+(x_2-x_1)^2

Hence distance between W(10,2) and E(5,-3)

WE=\sqrt{(5-10)^2+(-3-2)^2}=\sqrt{(-5)^2+(-5)^2}=\sqrt{25+25}\\\\WE=\sqrt{50}=5\sqrt{2}

8 0
3 years ago
A company plans to launch a new product. They have traditionally had a 60% success rate with the launch of new products. Market
Juliette [100K]

Answer:

The probability that the product will be successfully launched given that the market test result comes back negative is 0.30.

Step-by-step explanation:

Denote the events provided as follows:

<em>S</em> = a product is successfully launched

<em>P</em> = positive test market result

The information provided is:

P (S) = 0.60

P (P | S) = 0.80

P (P | S') = 0.30

Then,

P (P' | S) = 1 - P (P | S) = 1 - 0.80 = 0.20

P (P' | S') = 1 - P (P | S') = 1 - 0.30 = 0.70

Compute the probability of positive test market result as follows:

P(P)=P(P|S)P(S)+P(P|S')P(S')

         =(0.80\times 0.60)+(0.30\times 0.40)\\\\=0.48+0.12\\\\=0.60

The probability of positive test market result is 0.60.

Then the probability of negative test market result is:

P (P') = 1 - P (P)

        = 1 - 0.60

        = 0.40

Compute the probability that the product will be successfully launched given that the market test result comes back negative as follows:

P(S|P')=\frac{P(P'|S)P(S)}{P(P')}

             =\frac{0.20\times 0.60}{0.40}\\\\=0.30

Thus, the probability that the product will be successfully launched given that the market test result comes back negative is 0.30.

6 0
3 years ago
Y=|x−3|+|x+2|−|x−5|, if x&lt;−2
nalin [4]

Answer:  -x

Step-by-step explanation:

y=3-x+2-x-(5-x)=5-2x-5+x=-x

8 0
3 years ago
PLEASE HELP ME WITH THIS !
frez [133]

Answer:

376

Step-by-step explanation:

Please give brainliest!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The symphonic choir and the jazz choir are recording songs for an album. The album can be no more than 72 minutes long. The jazz
    12·1 answer
  • Will someone help me with these 2 questions please?
    12·1 answer
  • I need help please i really need help
    14·1 answer
  • Parallel lines in space are coplanar. A. always B. sometimes C. never Please select the best answer from the choices provided
    14·2 answers
  • Someone plz help to become brainliest and get points !! :) plz answer truthfully
    6·1 answer
  • Someone help please
    15·2 answers
  • Twice a number is 12 more than five times the number
    9·1 answer
  • Ruth decides to use the method of proportions and similar triangles to find the height of a tree. She measures the length of the
    14·1 answer
  • An 8-meter roll of blue ribbon costs $5.12. What is the unit price?<br> per meter<br> Submit
    12·1 answer
  • Can any one help me with this?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!