1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
12

Favorite Subject

Mathematics
1 answer:
Cloud [144]3 years ago
8 0

Answer:

78

Step-by-step explanation:

Muliply 300 to 26%

You might be interested in
Brownies are now on sale. Each brownie costs $0.20 less than the original price. Right now, if you buy 8 of them it will cost $1
Airida [17]

Answer: The original price of brownie was $2.1 each.

Step-by-step explanation:

since we have given that

Let the original price will be x

Number of brownie purchased = 8

According to question , each brownie costs $0.20 less than the original price.

So, it becomes

8\times (x-0.20)=\$15.20\\\\8x-1.6=15.20\\\\8x=15.20+1.60\\\\8x=16.8\\\\x=\frac{16.8}{8}\\\\x=\$2.1

Hence, the original price of brownie was $2.1 each.

5 0
3 years ago
What is the degree of these polynomials?​
san4es73 [151]

Answer:

5 and 2

Step-by-step explanation:

Degree is the highest power of the polynomial

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A unit vector lies in the xy plane, at an angle of 137 degrees from the x axis, with a positive y component. What is the unit ve
Fed [463]

Answer: ( -0.731,  0.682)

Step-by-step explanation:

The unit vector is defined as a vector that points in the same direction as our vector (137 degrees from the x-axis) and has a magnitude of 1.

Knowing the angle, is really simple to do it.

First, we know that for a radius R and an angle A, the rectangular coordinates can be written as:

x = R*cos(A)

y = R*sin(A)

And if we want that the magnitude/modulus of our vector to be 1, then R = 1, and we know that A = 137°

x = 1*cos(137°) = -0.731

y = 1*sin(137°) = 0.682

Then the unit vector is: ( -0.731,  0.682)

8 0
2 years ago
a piece of cheese weighting 2/3 pound is to be divided into 8 equal portions. what will be the weight of each portion?
cricket20 [7]

Answer:

1/12 lb

Step-by-step explanation:

2/3 x 1/8 = 2/24 = 1/12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What shape has four equal sides and four right angles?<br> trapezoid<br> square<br> rectangle
aliina [53]
The answer is a square
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the answer to this
    9·1 answer
  • Andrew believes that the probability that he will win the tennis match is 2/9. what is the probability that he will lose the ten
    7·2 answers
  • Which expression can be used to find 80% of 120?
    14·1 answer
  • 2. Suppose that y varies inversely with x. Write an equation for the inverse variation.
    9·1 answer
  • Round of 248,682 to the nearest hundred
    13·2 answers
  • Jacob is rolling a number cube and flipping a coin . What is the probability that the cube will land on 4 and the coin will land
    8·2 answers
  • Pls help with #8 thx!
    13·1 answer
  • The perimeter of a square is equal to the perimeter of an equilateral triangle. The length of a side of the square is given by x
    10·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • The Swiger family recycles about 15 pounds of waste a week. This is 2/5 of the total waste a week. How many pounds of waste does
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!