1. What is the opposite of -2? 2
2. When we add opposites together they will always equal = ? 0
This is also known as what ?
additive inverse
Adding with integers with SAME signs.
-8 + -3 = -11
-12 + -15 = -27
-3 + -9 + -25 = -37
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer:
I think its 2 hours 30 minutes
Step-by-step explanation:
Z = (X-Mean)/SD
<span>z1 = (165 - 150)/15 = +1 </span>
<span>z2 = (135 - 150)/15 = - 1 </span>
<span>According to the Empirical Rule 68-95-99.7 </span>
<span>Mean +/- 1SD covers 68% of the values </span>
<span>100% - 68% = 32% </span>
<span>The remaining 32% is equally distributed below z = - 1 and z = +1 </span>
<span>32%/2 = 16%
</span>
<span>Therefore,
</span>
<span>a) Number of men weighing more than 165 pounds = 16% of 1000 = 160 </span>
<span>b) Number of men weighing less than 135 pounds = 16% of 1000 = 160</span>
Answer:
Step-by-step explanation: