1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
7

Sheila bought burgers and fries for her children and some friends. the burgers cost $2.05 each and the fries are $.85 each. she

bought a total of 14 items, fir a total cost if $19.10. how many of each did she buy?
Mathematics
1 answer:
jeyben [28]3 years ago
4 0
Let's have B stand for burgers, and F stand for fries.
2.05B+0.85F=$19.10  - This equation is set equal to total price.
B+F=14  - This equation is set equal to total number of items.
Subtract the F in the bottom equation.
B=14-F
Put this in place of B in the first equation.
2.05(14-F)+0.85F=19.10
Make sure you distribute the 2.05 properly, over both the 14 and the F.
28.7 - 2.05F+0.85F=19.10
Collect like terms for the F values.
28.7 - 1.2F=19.10
Subtract 28.7 from both sides.
-1.2F=-9.6
Divide by -1.2 on both sides.
F=8
Put this value in place of F in either equation.
B+8=14
B=6
So F=8 and B=6.
You might be interested in
if a road trip to Orlando cost $300 plus fee $5, and there is a total of x students and the school earned a total of $19,215, ho
Jet001 [13]

63 students. To solve, you first ned to determine the total cost for each student by adding 300 and 5, which equals $305. You then need to see how many times $305 will go into $19215, which shows how many students went. $19215 divided by $305 equals 65.

4 0
4 years ago
Basher collected 4 1/3 basket of peaches and Orchard if each basket holds 21
miv72 [106K]
To do this you times 3 by 4 and add it on to the numerator of the fraction, to turn it into a top heavy fraction:
3*4 = 12
1+12/3 = 13/3

Then you multiply the numerator by 21 to work out what 21 times the fraction is:
13*21/3 = 273/3

Then you can divide 273 by 3 to get the final answer:
273/3 = 91

He will have 91 peaches overall.
Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
What is the slope intercept equation for this line? ​
adell [148]

Answer:

Option 3. y = 2x + 3

Step-by-step explanation:

wordssssss

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe relationship I WILL MARK BRAINLIEST IF YOU GET IT RIGHT
oee [108]

Answer:

cleetus

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which pairs of triangles can be shown to be congruent using rigid motions?
andreyandreev [35.5K]

Two figures are congruent if and only if there exists one or more rigid motions which will map one figure onto the other.

1. Triangles ABC and MNP are not congruent.

2. Triangles ABC and EFG are not congruent

3. Triangles ABC and STU are congruent.

4. Triangles EFG and MNP are congruent.

5. Triangles EFG and STU are not congruent.

6. Triangles STU and MNP are not congruent.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • To find the number of miles in 100 kilometers, _____.
    9·2 answers
  • Simplify 24x5 y6 . A) 2x2 y3 6x B) 4x2 y3 6x C) 6x2 y3 4x D) 6x2 y3 2x
    14·1 answer
  • Solve this inequality: 3b – 7 < 32
    12·2 answers
  • What's the word form of 20.65
    8·2 answers
  • Can the product of a whole number and a decimal number less than 1 ever be greater than a whole number
    12·1 answer
  • are given the sets A = (even numbers less than 10) and B = (multiples of 3 greater than 3) A:name the communities A and B B:desc
    15·1 answer
  • What percent of 0.2 gram of 32 mg
    7·1 answer
  • This is war Hannah Jaxson. quit deleting my answers
    10·1 answer
  • A 7-pound bag of cat food costs $13.93. What is the unit price?
    7·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=what%20%5C%3A%20is%20%5C%3A%204%20%5Cdiv%206%20-%2010%20%20%5C%5C%20" id="TexFormula1" title="
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!