1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
3 years ago
6

Can somone help me with number 23 and 24

Mathematics
2 answers:
tangare [24]3 years ago
7 0

23.

store price = 14 + 0.5(14)

store price = 21

customer price = 21 + 0.08(21)

customer price = 21 + 1.68

customer price = $22.68

24.

formula: A = P(1 + rt)

A = 140(1 + (0.03)(2))

A = 140(1.06)

A = 148.40

interest = 148.40 = 140

interest = $8.40

Hope this helps!! :)

tigry1 [53]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

23) Cost price  = $14.00

Profit = 50% of 14

=\frac{50}{100}*14=7

=$7

Tax = 8%of(14+7) = 8%*21

=\frac{8}{100}*21=\frac{168}{100}=1.68

Selling price = 14+  7 + 1.68 =22.68

Selling price = $22.68

24) Amount = $140

r = 3%

n = 2 years

Interest = amount *r*n/100

=\frac{140*3*2}{100}\\\\=\frac{14*3*2}{10}\\\\=\frac{84}{10}=8.4\\\\

Interest = $8.40

You might be interested in
What is the unit rate for 108 diapers for 25.18 dollars
Alenkasestr [34]
<span><span>1.       </span>Question: Find the Unit rate for 108 diapers for 25.18 dollars.
Let’s analyze the given question. In a total of 108 diapers for 25.18 dollars.
Thus we need to find the amount of every 1 diaper then.
=> 108 diapers – is the total number of items
=> 25.18 dollars -  the total amount paid
=> Since we are looking for the price of each diapers, we need to divide the amount with the number of diapers.
=> 25.18 / 108 = 0.23 dollars.
Thus the unit rate is 0.23 dollars/ diaper</span>



4 0
4 years ago
If there were 150 people polled, how many more chose vanilla than strawberry? Question 2 options: 12 27 39 21
Mars2501 [29]

Answer:

either 21 or 39 ion know this is confusing

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the common ratio r for the geometric sequence and use r to find the next three terms. Enter your answer to four decimal pla
kirza4 [7]

Answer:

the common ration is -0.4. Three terms: 2.56,-1.024, and 0.4096
Step-by-step explanation:

You just keep on multypling the terms by -0.5 ,and you get.

7 0
2 years ago
The first three terms of a geometric sequence are shown below.
san4es73 [151]
This is a geometric sequence of the form:

a(n)=(x+3)(-2x)^(n-1)  because each term is -2x times the previous term...so

a(8)=(x+3)(-128x^7)

a(8)=-128x^8-384x^7
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
5+<img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="x^{2}" alt="x^{2}" align="absmiddle" class="latex-formu
solong [7]
Answer is -44+x^2 . First you need to evaluate the equation and get 5+x^2-49 then u calculate it and your final answer is -44+x^2
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I simplify:<br><br> -4x + 4x*<br> ______<br> -32x+32<br><br> * meaning squared
    13·1 answer
  • Jessica is trying to win this game of pool. She needs to hit the cue ball (white ball) 10 in. into the yellow ball so it will tr
    8·2 answers
  • If f (x) =6x-9, find f(4)​
    5·2 answers
  • What number should be added to 95 to get a sum of 73
    7·1 answer
  • Could someone please help me with this answer please thank you
    11·1 answer
  • (1,46) (2,40) (3,39) (4,35) (5,30) (6,27) equation line of best fit
    15·1 answer
  • the camdens drove 116 miles on 5 gallons of gas. at this rate, how many miles can they drive on 7 gallons of gas
    5·1 answer
  • Is -3/4 greater than -0.25
    7·2 answers
  • ABC ≃DEF. Find the lengths of the given sides
    7·1 answer
  • 40, 24, 72/5<br> Find the 10th term
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!