1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
2 years ago
11

How much would it cost to fence in this property if fencing costs $5.00 per foot?

Mathematics
1 answer:
snow_tiger [21]2 years ago
4 0
Add up all the sides and multiply by 5:
you get 285.16666 feet
round up to get 286 feet
multiply by five to get
1430 dollars
You might be interested in
What is the slope Of a line that passes through the points (9,8) and (2,3)?
tresset_1 [31]

(\stackrel{x_1}{9}~,~\stackrel{y_1}{8})\qquad (\stackrel{x_2}{2}~,~\stackrel{y_2}{3}) ~\hfill \stackrel{slope}{m}\implies \cfrac{\stackrel{rise} {\stackrel{y_2}{3}-\stackrel{y1}{8}}}{\underset{run} {\underset{x_2}{2}-\underset{x_1}{9}}}\implies \cfrac{-5}{-7}\implies \cfrac{5}{7}

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a group of students were surveyed to find out if they like building snowmen or skiing as a winter activity. The results of the s
Liula [17]

Answer:

2/5 or 0.4

Step-by-step explanation:

10 students like building snowmen but do not like skiing

so students who like both building snowman and skiing = 60 - 10 = 50

Total number of students who does not like building snowman and also does not like skiing = 80 - 60 = 20

Therefore, the probability that  a student who does not like building snowmen also does not like skiing = 20/50 = 0.4

6 0
3 years ago
10 • 1/10 =1 a) This is an example of the additive inverse property
saul85 [17]

Answer:

C) Multiplicative Inverse Property

Step-by-step explanation:

Because 1/10 is the inverse of 10.

For example, 15*(1/15)=1.

5 0
2 years ago
Tommy purchased a riding lawnmower with an original value of $2,500. If the value of the riding lawnmower decreases by $300 per
Eva8 [605]

Answer:

$1000.

Step-by-step explanation:

Let x represent number of years.

We have been given that Tommy purchased a riding lawnmower with an original value of $2,500. The value of the riding lawnmower decreases by $300 per year. We are asked to find the value of lawnmower after 5 years.

Since the value of the riding lawnmower decreases by $300 per year, so value of lawnmower decrease in 5 years would be 5 times $300.

The final value of lawnmower would be initial value minus value decreased in 5 years.

\text{The value of the lawnmower after five years}=\$2500-\$300(5)

\text{The value of the lawnmower after five years}=\$2500-\$1500

\text{The value of the lawnmower after five years}=\$1000

Therefore, the value of lawnmower after  years would be $1000.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pastry chef can create 18 muffins in 2 hours. What is the unit rate per minute at which this pastry chef can create muffins?
Alja [10]
18 muffins in 2 hours
We want minutes
Tell me how many minutes in 2 hours
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Max can spend up to $9 on lunch. He wants to buy a turkey sandwich, bottle of water, and x pounds of potato salad. Write and sol
    14·1 answer
  • Find BC A. 26.6 B. 30.7 C. 31.4 D. 25
    15·1 answer
  • When is factoring by grouping easier to use. How many terms must you have to have ?
    15·1 answer
  • 9. During the soccer season, Michelle attempted 130 goals and made about 70% of them. a. How many goals did Michelle make? b. Th
    12·1 answer
  • Pls help. I rly don't understand it.​
    11·1 answer
  • What is the value of x?
    13·1 answer
  • A map has a scale of 2 cm equals 30 miles. If two towns are 300 miles apart, how far are they away from each other on the map?
    14·2 answers
  • Which of the following inequalities matches the graph? (1 point)
    8·1 answer
  • Find the y-intercept of the folowing equation. Simplify your answer <br><br> 19x + 8y=7​
    9·1 answer
  • I will give brainliest and 5 stars​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!