1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
14

Find the value of x.

Mathematics
1 answer:
Dmitrij [34]3 years ago
8 0

Answer:

x=18

Step-by-step explanation:

So (3x+20)° and (5x-16)° are angles that are vertically opposite to each other; which means that they are equal to one another. Which means we can say:

(3x+20)=(5x-16)

20+16=5x-3x

36=2x

x=18

*and the two angles are 74°

You might be interested in
Jessica is planning a trip to South Africa. The following table shows some of her planned expenses for this trip, and
Softa [21]

Answer:

C $973.39

Step-by-step explanation:

the answer is C on e2020

7 0
3 years ago
The bottom layer of a rectangular prism contains 15 unit cubes The prism is made up of 5 equal-size layers what is the volume of
borishaifa [10]

Answer:

75 cubic units

Step-by-step explanation:

Bottom layer of a rectangular prism is made up of 15 unit cubes.

Therefore, area of the 15 unit cubes = 15(area of the base of one unit cube)

                                                            = 15(1)²

                                                            = 15 unit²

Number of layers of unit cubes in the rectangular prism = 5

So the height of the prism = 5 units

Volume of the prism = (Area of the base) × Height

                                  = 15 × 5

                                  = 75 cubic unit

6 0
2 years ago
Last year at Sarah's bakery she sold 38 birthday cakes for $57 per cake . She spent 1/2 of that money on ingredients for baking
Andrei [34K]
Sarah spent $1,083 because $57*38=$2,166 and $2,166/2=$1083
7 0
3 years ago
A flashlight and battery sell together for $9. If the flashlight costs $5 more than the battery, what is the price of each item?
MatroZZZ [7]
The flashlight cost 7 dollars and the batter is 2 dollars
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find the inverse of each function <br> for example like this one: <br> h(x)=5/4x
Anton [14]
First rewrite it like this
1. y=5/4x
Then, make X the subject
2.4x=5/y
x=(5/y)÷4
3. Once done, simply replace x with h(x)^-1 and y with x
h(x)^-1= (5/x)÷4
Sorry I'm not very good at rearranging formula but hope this helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Under which conditions do you expect helium gas to deviate most from ideal behavior?
    7·2 answers
  • If p is true and q is false, the p -&gt; q is always, sometimes, never true.
    15·1 answer
  • What are the period and phase shift for f(x) = 3 tan(4x + π)?
    13·1 answer
  • The height of a cone is 12 cm and the radius is 3 cm. To the nearest square centimeter, what is the area of the cross section th
    14·1 answer
  • Multiply the ones 472×7​
    11·1 answer
  • Find the area of the irregular polygon.<br> 8 ft<br> 4 ft<br> 12 ft
    10·2 answers
  • 20 POINTS
    10·1 answer
  • Line a passes through points (2, 1) and (7, 9). Line b is perpendicular to a. What is the slope of line b?
    11·1 answer
  • Which is the most suitable identity to find product of (4x + 5) (4x – 1)
    13·2 answers
  • Two geometry questions, please help.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!