1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
3 years ago
8

Find unit rate. $2.40 for 12 eggs

Mathematics
1 answer:
nevsk [136]3 years ago
6 0

The unit rate would be $0.2 per egg.

You might be interested in
Which is the most accurate way to estimate 50% of 41?
sasho [114]

Answer:

The easiest way is to round down to 40 and take 50% of that, which is 20. The actual answer is 20.5.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I WILL GIVE A LOT OF POINTS
FromTheMoon [43]

Answer:

765 ft

Step-by-step explanation:

1/2(30 times 22)=330 times 2= 660+ 1/2(21 times 10)=105

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The distance an airplane travels depends on how much time it spends flying. Which expression represents the distance the airplan
kogti [31]

Answer: B. \text{Distance(20)}

Step-by-step explanation:

The notation to express a dependent variable is given by :-

Y(x), where Y is depending variable which is dependent upon x ( independent variable).

The given statement : The distance an airplane travels depends on how much time it spends flying.

Here , Independent variable : Time

Dependent variable : Distance

Then , the notation to express distance (dependent variable)  the airplane flies in 20 minutes is given by :-

\text{Distance(20)}

6 0
3 years ago
_384<br> What is the square root of 384
sp2606 [1]

Answer:

19.5959179423

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trisha is planning her 13th birthday party. She has to choose a theme from these five options: the 70s, gothic, Arabian nights,
attashe74 [19]
A - Yes it is fair because <span>he relative frequency of green is the highest.</span> 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Express as a trinomial. (3x+3)(2x−4)
    9·1 answer
  • Help me for f???????????
    14·1 answer
  • Help, I don’t understand
    14·1 answer
  • Put the following numbers in Appropriate Order.<br>I need help!​
    9·1 answer
  • Raymond just got done jumping at Super Bounce Trampoline Center. The total cost of his session was $43.25\$43.25 $43.25 dollar s
    11·1 answer
  • What is the answer for this
    13·1 answer
  • Help nowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww
    7·2 answers
  • João has 7 apples if he gives joana 3 and matilde 4 how many did he have?
    8·1 answer
  • A parallelogram has a base of 12 meters and a hight of 1.5 meters. What is its area​
    11·1 answer
  • I will brainlist who can answer this all pleaseeeeej​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!