1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
3 years ago
11

6) Which graph matches the

Mathematics
1 answer:
Masja [62]3 years ago
8 0

Answer:

the top one

Step-by-step explanation:

just look at the y intercept, and if it has (0,2) its right

and look also look at if it is going up from left to right or going down, beucase this has a negative slope it should be going down

You might be interested in
Mrs. chin paid a 20 percent tip on the bill for lunch.if the tip amount was $2.75, what was the bill for lunch before the tip wa
bija089 [108]
The original bill for the lunch was $13.75
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee
STatiana [176]

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

divide 18.96 by 3  and the outcome is 6.32

6 0
3 years ago
What is the slope of the line? y + 5=2(x+1)
mel-nik [20]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

So we have the equation:

y+5=2(x+1)

This is in the format point-slope form, where:

y-y_1=m(x-x_1)

Here, m is the slope.

In our original equation, 2 replaces m.

Therefore, our slope is 2.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME NOW PLS ITS PYTHAGOREAN THEOREM IM FAILING THIS PLS PLS PLS :(
Savatey [412]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

Add the numbers and then boom answer (i think and hope)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If it takes 930 kg of food to feed a pair of elephants for 3 days how much food would u need to feed them for a week?
bagirrra123 [75]

Answer:

217 kg

Step-by-step explanation:

i just know the answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pete owes his brother $35 from five weeks of borrowing money.
    10·1 answer
  • Each day Julian gives his dog, Banjo, 3 liters of water and 500 grams of food. Julian wants to track the total amount of the foo
    5·2 answers
  • If I born in 2/09/06 and I live in Chicago, IL then what grade should I be in?
    13·2 answers
  • What is another way to write 4 hundreds
    8·2 answers
  • Select the expression that is equivalent to (picture)
    9·1 answer
  • A factory produces 1000 bottles of pasta sauce in a day. Fifty bottles are selected at random to determine if they weigh the cor
    10·2 answers
  • Help me. quick,please. 20 points!!
    11·1 answer
  • What is the value of e in the equation below ?<br><br> 7(2e-1)-11=6+6e=
    14·1 answer
  • Am I'm correct I linked a picture with it​
    5·2 answers
  • In which situation could the quotient of -24 divided by 3 be used to answer the question?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!